Do 15 grudnia trwa nabór na chirurgiczną asystę lekarza
Do 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne szkolenia specjalizacyjnego z chirurgicznej asysty lekarza. Szkolenie jest przeznaczone m.in. dla pielęgniarek, ratowników czy fizjoterapeutów.

- Do 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne w dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego "chirurgiczna asysta lekarza"
- Szkolenie prowadzone będzie w terminie od 16 grudnia do 15 stycznia 2023 roku
- Ministerstwo Zdrowia informuje też, że realizowany jest projekt, który ma na celu częściowe finansowane ze środków Unii Europejskiej szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie
Od 1 stycznia dwa leki na cukrzycę bez refundacji
Do 15 grudnia trwa nabór na chirurgiczną asystę lekarza
- Osoba ubiegająca się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego składa, za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne, wniosek o rozpoczęcie tego szkolenia - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Resort przypomina również, iż realizowany jest projekt "Pilotażowy program szkolenia specjalizacyjnego dla ratowników medycznych i pielęgniarek oraz fizjoterapeutów – chirurgiczna asysta lekarza", który ma na celu częściowe finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie.
- Celem szkolenia specjalizacyjnego jest wykształcenie samodzielnego chirurgicznego asystenta lekarza. Będzie on posiadał wiedzę i umiejętności praktyczne, pozwalające na skuteczną pomoc i asystę lekarzowi specjaliście w dziedzinie chirurgii ogólnej i innych dyscyplin zabiegowych - tłumaczył w listopadowej rozmowie z Rynkiem Zdrowia wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Wyliczał, że w tej chwili sześć jednostek: w Katowicach, Sosnowcu, Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie posiada akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie chirurgicznej asysty lekarza.
- Trzy jednostki, w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, podpisały już umowę na realizację szkolenia specjalizacyjnego i tam rozpoczynają się szkolenia - dodawał.
"Chirurgiczna asysta lekarza". Nowy zawód medyczny
Specjalizacja "chirurgiczna asysta lekarza" jest dostępna - jak wskazano w rozporządzeniu Ministra Zdrowia - dla absolwentów:
- pielęgniarstwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego lub
- dietetyki, technologii żywności i żywienia człowieka, zarządzania, zdrowia publicznego, pod warunkiem ukończenia studiów I stopnia i uzyskania tytułu zawodowego licencjata na kierunku studiów w zakresie ratownictwa medycznego lub pielęgniarstwa.
- Chirurgiczny asystent lekarza będzie przygotowany do uczestniczenia w procesie diagnostycznym i terapeutyczno - zabiegowym jako czynna asysta do procedur chirurgicznych pod nadzorem lekarza specjalisty w danej dziedzinie zabiegowej - tłumaczył wiceminister.
- Ratownik medyczny, pielęgniarka i fizjoterapeuta, którzy uzyskają dodatkowe kwalifikacje po szkoleniu specjalizacyjnym, będą mogli odciążyć chirurga, w szczególności chirurga ogólnego - wyjaśniał.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)