Do 15 grudnia trwa nabór na chirurgiczną asystę lekarza

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia13 grudnia 2022 14:30

Do 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne szkolenia specjalizacyjnego z chirurgicznej asysty lekarza. Szkolenie jest przeznaczone m.in. dla pielęgniarek, ratowników czy fizjoterapeutów.

Do 15 grudnia trwa nabór na chirurgiczną asystę lekarza
Do 15 grudnia nabór na chirurgiczną asystę lekarza Fot. AdobeStock
  • Do 15 grudnia można składać wnioski na jesienne postępowanie kwalifikacyjne w dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego "chirurgiczna asysta lekarza"
  • Szkolenie prowadzone będzie w terminie od 16 grudnia do 15 stycznia 2023 roku
  • Ministerstwo Zdrowia informuje też, że realizowany jest projekt, który ma na celu częściowe finansowane ze środków Unii Europejskiej szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie

Do 15 grudnia trwa nabór na chirurgiczną asystę lekarza

- Osoba ubiegająca się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego składa, za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne, wniosek o rozpoczęcie tego szkolenia - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Resort przypomina również, iż realizowany jest projekt "Pilotażowy program szkolenia specjalizacyjnego dla ratowników medycznych i pielęgniarek oraz fizjoterapeutów – chirurgiczna asysta lekarza", który ma na celu częściowe finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie.

- Celem szkolenia specjalizacyjnego jest wykształcenie samodzielnego chirurgicznego asystenta lekarza. Będzie on posiadał wiedzę i umiejętności praktyczne, pozwalające na skuteczną pomoc i asystę lekarzowi specjaliście w dziedzinie chirurgii ogólnej i innych dyscyplin zabiegowych - tłumaczył w listopadowej rozmowie z Rynkiem Zdrowia wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Wyliczał, że w tej chwili sześć jednostek: w Katowicach, Sosnowcu, Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie posiada akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie chirurgicznej asysty lekarza.

- Trzy jednostki, w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, podpisały już umowę na realizację szkolenia specjalizacyjnego i tam rozpoczynają się szkolenia - dodawał.

"Chirurgiczna asysta lekarza". Nowy zawód medyczny 

Specjalizacja "chirurgiczna asysta lekarza" jest dostępna - jak wskazano w rozporządzeniu Ministra Zdrowia - dla absolwentów:

  • pielęgniarstwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego lub
  • dietetyki, technologii żywności i żywienia człowieka, zarządzania, zdrowia publicznego, pod warunkiem ukończenia studiów I stopnia i uzyskania tytułu zawodowego licencjata na kierunku studiów w zakresie ratownictwa medycznego lub pielęgniarstwa.

- Chirurgiczny asystent lekarza będzie przygotowany do uczestniczenia w procesie diagnostycznym i terapeutyczno - zabiegowym jako czynna asysta do procedur chirurgicznych pod nadzorem lekarza specjalisty w danej dziedzinie zabiegowej - tłumaczył wiceminister.

- Ratownik medyczny, pielęgniarka i fizjoterapeuta, którzy uzyskają dodatkowe kwalifikacje po szkoleniu specjalizacyjnym, będą mogli odciążyć chirurga, w szczególności chirurga ogólnego - wyjaśniał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum