Diamentowe Granty przyznano młodym badaczom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2013 14:29

89 osób, które już na studiach prowadzą badania naukowe, otrzymało w środę (15 maja) z rąk minister nauki i szkolnictwa wyższego Diamentowe Granty. Nagrody mają im umożliwić szybsze wejście na drogę kariery naukowej. Wartość przyznanych grantów to w sumie ponad 16,5 mln zł.

Diamentowe Granty przyznano młodym badaczom

Minister Barbara Kudrycka mówiła podczas uroczystości w Warszawie, że konkurs stworzono z myślą o tym, by "najwybitniejsi studenci, ci, którzy tworzą elitę elit, zostali nagrodzeni środkami na realizację swoich marzeń badawczych".

To była już druga edycja programu "Diamentowy Grant", w którym osoby po licencjacie lub studenci po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich mogą dostać na swoje badania naukowe nawet 200 tys. zł. Program zapewnia studentom nie tylko finansowe wsparcie, ale umożliwia też wcześniejsze przygotowywanie rozprawy doktorskiej oraz rozpoczęcie samodzielnej pracy badawczej.

Barbara Kudrycka zapowiedziała, że w planowanej przez jej resort "małej nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym" wprowadzona będzie zasada, która zobowiąże wydziały do obligatoryjnego przyjmowania na studia doktoranckie laureatów Diamentowego Grantu. Wybitni studenci nie będą więc mieli problemów z wstąpieniem na przyspieszoną ścieżkę kariery badawczej.

- Grant daje mi zaplecze finansowe i możliwość zakupienia sprzętu, wyjazdu na zagraniczne konferencje badawcze. A przede wszystkim uzyskanie grantu to wsparcie psychiczne, to świadomość, że ktoś wierzy w moje badania, w to, że one mają sens i że mogą przynieść duże korzyści - powiedziała PAP jedna z laureatek Małgorzata Wesoły z Politechniki Warszawskiej, która pracuje nad elektronicznym językiem do badania smaku leków.

Wśród wyróżnionych w tej edycji projektów znalazło się 35 projektów z obszaru nauk ścisłych i technicznych, 28 z nauk humanistycznych i 26 z nauk przyrodniczych i medycznych. Największa grupa laureatów to studenci Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego.

Wśród badań, które prowadzone będą w ramach "Diamentowego Grantu" znalazły się m.in. prace nad epidemiologią pornografii, komórkami macierzystymi nowotworu czy nad kulturową rolą lasów.

Wartość przyznanych grantów wynosi ponad 16,5 mln zł, ale wypłacane będą one przez kilka lat. W roku 2013 na dofinansowanie laureatów przeznaczono ponad 4,3 mln zł. Granty mają być wykorzystane na wydatki związane z prowadzeniem badań, a także na wynagrodzenie dla młodych badaczy.

Laureaci pierwszej edycji konkursu powołali już Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu, które będzie wspierać ich aktywność badawczą i promować osiągnięcia laureatów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum