"Diamentowe Granty" przyspieszają karierę naukową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2016 10:29

Badają m.in. mechanizmy powstawania chorób, tworzą nowe rozwiązania informatyczne - laureaci programu „Diamentowy Grant” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzą obiecujące projekty naukowe i popularyzują je na corocznych konferencjach.

Granty badawcze mogą trwać do 4 lat i opiewać maksymalnie na 200 tys. złotych. Fot. Fotolia

Celem „Diamentowego Grantu” jest wspieranie początkujących naukowców, czyli studentów I roku studiów II stopnia lub IV roku studiów jednolitych lub V na studiach medycznych. Nabór wniosków zazwyczaj prowadzony jest w grudniu. Granty badawcze mogą trwać do 4 lat i opiewać maksymalnie na 200 tys. złotych. W tę kwotę wliczone jest wynagrodzenie dla laureata.

Badania prowadzone są pod kierunkiem opiekuna naukowego i wybór odpowiedniej osoby zazwyczaj jest kluczowym elementem dla ich powodzenia. Tematyka grantu może być zarówno własnym, autorskim pomysłem, jak i kontynuacją dotychczas prowadzonych badań.

- Szczególnie w naukach biologicznych czy też technicznych trudno zacząć w laboratorium coś zupełnie oderwanego od tematyki laboratorium, tak aby było całkowicie własne i autorskie - mówi Anna Stroynowska-Czerwińska, prezes Stowarzyszenia Laureatów Diamentowego Grantu, laureatka I edycji konkursu.

Podkreśla, że uzyskanie tytułu laureata „Diamentowego Grantu” umożliwia rozpoczęcie studiów doktoranckich bez ukończenia studiów magisterskich, co ma przyspieszyć karierę naukową.

Każdego roku grant może otrzymać do 100 osób, przyznano ich już w sumie 353. Każdy laureat pracuje nad innym problemem badawczym.

Zdobywcy grantów zajmują się m.in. projektami z zakresu biologii. Próbują odpowiedzieć na pytania dotyczące molekularnych mechanizmów powstawania różnych chorób, szczególnie nowotworów, cukrzycy, chorób układu krwionośnego, ale również starają się  się znaleźć odpowiednie strategie terapeutyczne.

- Jesteśmy przedstawicielami bardzo wielu dziedzin naukowych. Mamy filozofów, osoby po filologiach, archeologów, historyków, fizyków, chemików, informatyków kwantowych, geografów, biotechnologów i biologów. Każdy zajmuje się czymś z pozoru zupełnie innym, ale tym, co nas naprawdę pasjonuje. Dlatego rozmowy, jakie prowadzimy między sobą, mogą nas zbliżyć do świata, który jest dla nas zupełnie obcy, ale równie fascynujący - mówi Stroynowska-Czerwińska.

Stowarzyszenie powstało w 2013 r., aby ułatwić laureatom konkursu wymianę doświadczeń, zapewnić wsparcie administracyjne i integrację środowiska. Prezes stowarzyszenia ma nadzieję, że w dłuższej perspektywie wśród laureatów uda się zawiązać współpracę naukową, której wynikiem będą interdyscyplinarne projekty naukowe.

- Szukamy również współpracy z organizacjami naukowymi i przedsiębiorstwami zainteresowanymi naszą aktywnością lub wynikami naszych badań i wspieraniem finansowym działalności stowarzyszenia, np. przy organizacji konferencji - zaprasza Anna Stroynowska-Czerwińska.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum