Diagności domagają się nowego rozporządzenia. "Może dojść do kwestionowania wyników"
Diagności domagają się od ministra zdrowia rozpoczęcia prac nad projektem rozporządzenia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty. - Obowiązujące przepisy prawa nie regulują liczby punktów przyznawanych w czasie postępowania kwalifikacyjnego do szkolenia specjalizacyjnego - czytamy w stanowisku Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

- Do 10 grudnia 2022 roku liczbę punktów w postępowaniu konkursowym do szkolenia specjalizacyjnego regulował art. 30h ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej
- Nowe przepisy wprawdzie utrzymują akt wykonawczy do uchylonej ustawy, ale nie określa on liczby punktów przyznawanych w postępowaniu
- Diagności laboratoryjni zwracają uwagę ministerstwu, że musi pilnie rozpocząć prace nad wydaniem nowego rozporządzenia. Może bowiem dojść do kwestionowania wyników postępowania konkursowego przez tych, którzy nie zakwalifikują się wiosną br. na szkolenia specjalizacyjne
- O znaczeniu diagnostyki w profilaktyce i leczeniu oraz ustawie o medycynie laboratoryjnej rozmawiać będziemy 9 marca podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. ZAREJESTRUJ SIĘ
Diagności laboratoryjni domagają się wszczęcia prac nad rozporządzeniem dot. specjalizacji
Diagności laboratoryjni zdecydowali, że wystąpią do ministra zdrowia z wnioskiem o podjęcie pilnych prac nad projektem rozporządzenia w sprawie regulaminu postępowania kwalifikacyjnego do odbycia szkolenia specjalizacyjnego. Decyzja w tej sprawie zapadła na ostatnim, drugim posiedzeniu władz samorządu zawodowego.
Do 10 grudnia 2022 roku liczbę punktów w postępowaniu konkursowym do szkolenia specjalizacyjnego regulował art. 30h ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej.
Przepisy nowej (uchwalonej w minionym roku) ustawy o medycynie laboratoryjnej wprawdzie utrzymują rozporządzenie do uchylonego aktu, ale nie określa ono liczby punktów przyznawanych w postępowaniu.
Dlatego władze samorządu dopominają się od resortu rozpoczęcia w trybie pilnym prac nad nowym rozporządzeniem.
- Brak powyższej regulacji może negatywnie wpłynąć na przyszłe, prowadzone już wiosną 2023 roku, postępowania kwalifikacyjne do odbywania specjalizacji, gdyż z uwagi na brak aktów prawnych regulujących liczbę punktów, może dojść do kwestionowania wyników postępowania konkursowego przez diagnostów, którzy nie zostali zakwalifikowani do kształcenia specjalizacyjnego - zwraca uwagę w swoim oficjalnym stanowisku Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL).
Jak tłumaczy dalej, problem jest o tyle pilny, że z uwagi na wdrożenie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu pracowników wykonujących zawody medyczne oraz realny wzrost wynagrodzenia zasadniczego po uzyskaniu tytułu specjalisty, zainteresowanie zarówno uczelni, jak i samych diagnostów kształceniem specjalizacyjnym znacznie wzrosło.
Trend ten, zdaniem władz samorządu, wzmocni dodatkowo wejście w życie dofinansowania przez Ministerstwo Zdrowia specjalizacji dla diagnostów.
- Brak aktów prawnych regulujących liczbę punktów może bardzo negatywnie wpłynąć na zaufanie do transparentności procesu konkursowego, biorąc pod uwagę fakt, że liczba miejsc specjalizacyjnych dofinansowanych będzie stosunkowo niewielka - czytamy w stanowisku Krajowej Rady.
Jak zapewniają władze samorządu, rada diagnostów laboratoryjnych jest gotowa włączyć się w prace nad opracowywaniem projektu i wnosi do ministra Adama Niedzielskiego o zapewnienie jej takiej współpracy.
Drugie posiedzenie KRDL. Składy nowych komisji i zespołów merytorycznych
Podczas drugiego posiedzenia Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych podjęto także uchwały powołujące nowe składy komisji oraz zespołów merytorycznych. Obsadzono m.in. komisję nadzorującą przeszkolenie diagnosty laboratoryjnego, który nie wykonuje zawodu przez ponad 5 lat, komisję nagród i odznaczeń KRDL, komisję do spraw laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, komisję do spraw parazytologii medycznej, komisję socjalną KIDL. Powołane zostały także zespoły:
- do spraw potwierdzania i uznawania kwalifikacji zawodowych;
- do spraw genetyki medycznej,
- do spraw opracowania rekomendacji POCT,
- do spraw legislacyjnych.
Na stanowisko redaktora naczelnego gazety „Diagnosta Laboratoryjny” powołano Annę Grudniewską, a prezes Monika Pintal-Ślimak wyznaczona została na przedstawiciela Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych do Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)