Darmowe kursy dla 35 tys. pielęgniarek i położnych. Małas: projekt wart 112 mln zł
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wraz z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych prowadzi darmowe kursy dla pielęgniarek i położnych. - Przeszkolimy około 10 proc. personelu, czyli 35 tys. pielęgniarek i położnych - tłumaczyła podczas konferencji prasowej Zofia Małas, prezes NRPiP.

- Do końca 2023 roku 35 tys. pielęgniarek i położnych może skorzystać z bezpłatnych kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych
- Projekt szkoleń realizowanych wspólnie przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych opiewa na 112 mln zł
- Szkolenia obejmą 16 kursów, z czego 13 specjalistycznych oraz 3 kwalifikacyjne
Darmowe szkolenia dla pielęgniarek i położnych
- W ramach projektu przeszkolimy około 10 proc. personelu, czyli 35 tys. pielęgniarek i położnych - tłumaczyła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w trakcie briefingu poświęconego doszkalaniu pielęgniarek.
Szefowa Izby wyjaśniała, że szkolenia potrwają do końca 2023 roku i obejmą 16 kursów, z czego 13 specjalistycznych oraz 3 kwalifikacyjne.
- COVID-19 pokazał, że pandemia potrafi zaskoczyć. Aby być lepiej przygotowanym, kursy te odpowiadają na potrzeby związane z pandemią. Wspólnie z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych opracowaliśmy ich programy. Dla jednej osoby przewidziano jeden kurs, dlatego warto się zastanowić, który z nich wybrać - tłumaczyła Małas.
Od 1 stycznia 2023 podwyżki dla nauczycieli akademickich
Porada pielęgniarska. Trwa wycena AOTMiT
Podkreślała, że pielęgniarki i położne zawsze chętnie uczestniczyły w kursach podnoszących ich kwalifikacje.
- Pielęgniarki powinny przejmować część kompetencji innych zawodów. Często już to się odbywa nieformalnie w przypadku przejmowania kompetencji lekarzy i czas to sformalizować oraz usankcjonować - przynała prezes NRPiP.
Wspominając o rozszerzaniu kompetencji pielęgniarek, odniosła się również do porady pielęgniarskiej w podstawowej opiece zdrowotnej.
- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji cały czas przelicza, na ile ta porada powinna być wyceniona. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to często chodzi o pieniądze i to jest pewien z tych czynników. Przygotowaliśmy projekt Ministerstwu Zdrowia, jak ta porada powinna wyglądać i mam nadzieję, że lada moment ona wejdzie w życie - podkreślała Małas.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone kursy m.in.:
- pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie,
- komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie,
- resuscytacja krążeniowo - oddechowa,
- wywiad i badanie fizykalne,
- wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych,
- resuscytacja oddechowo-krążeniowa noworodka.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (24)