Darmowe kursy dla 35 tys. pielęgniarek i położnych. Małas: projekt wart 112 mln zł

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia29 listopada 2022 14:30

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wraz z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych prowadzi darmowe kursy dla pielęgniarek i położnych. - Przeszkolimy około 10 proc. personelu, czyli 35 tys. pielęgniarek i położnych - tłumaczyła podczas konferencji prasowej Zofia Małas, prezes NRPiP.

Darmowe kursy dla 35 tys. pielęgniarek i położnych. Małas: projekt wart 112 mln zł
Pielęgniarki i położne mogą skorzystać z darmowych kursów kwalifikacyjnych Fot. Rynek Zdrowia
 • Do końca 2023 roku 35 tys. pielęgniarek i położnych może skorzystać z bezpłatnych kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych
 • Projekt szkoleń realizowanych wspólnie przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych opiewa na 112 mln zł
 • Szkolenia obejmą 16 kursów, z czego 13 specjalistycznych oraz 3 kwalifikacyjne

Darmowe szkolenia dla pielęgniarek i położnych 

- W ramach projektu przeszkolimy około 10 proc. personelu, czyli 35 tys. pielęgniarek i położnych - tłumaczyła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w trakcie briefingu poświęconego doszkalaniu pielęgniarek.

Szefowa Izby wyjaśniała, że szkolenia potrwają do końca 2023 roku i obejmą 16 kursów, z czego 13 specjalistycznych oraz 3 kwalifikacyjne.

- COVID-19 pokazał, że pandemia potrafi zaskoczyć. Aby być lepiej przygotowanym, kursy te odpowiadają na potrzeby związane z pandemią. Wspólnie z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych opracowaliśmy ich programy. Dla jednej osoby przewidziano jeden kurs, dlatego warto się zastanowić, który z nich wybrać - tłumaczyła Małas.

Porada pielęgniarska. Trwa wycena AOTMiT 

Podkreślała, że pielęgniarki i położne zawsze chętnie uczestniczyły w kursach podnoszących ich kwalifikacje.

- Pielęgniarki powinny przejmować część kompetencji innych zawodów. Często już to się odbywa nieformalnie w przypadku przejmowania kompetencji lekarzy i czas to sformalizować oraz usankcjonować - przynała prezes NRPiP.

Wspominając o rozszerzaniu kompetencji pielęgniarek, odniosła się również do porady pielęgniarskiej w podstawowej opiece zdrowotnej.

- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji cały czas przelicza, na ile ta porada powinna być wyceniona. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to często chodzi o pieniądze i to jest pewien z tych czynników. Przygotowaliśmy projekt Ministerstwu Zdrowia, jak ta porada powinna wyglądać i mam nadzieję, że lada moment ona wejdzie w życie - podkreślała Małas.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone kursy m.in.:

 • pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie,
 • komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie,
 • resuscytacja krążeniowo - oddechowa,
 • wywiad i badanie fizykalne,
 • wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych,
 • resuscytacja oddechowo-krążeniowa noworodka.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze