Dąbrowa Górnicza: WSPS uruchomiło centrum symulacji medycznej dla pielęgniarek

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2020 11:05

W Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej uruchomiono Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. Będą z niego korzystać kształcący się w kierunku pielęgniarki i pielęgniarze. To druga taka inwestycja dąbrowskiej WSPS. Z pierwszego centrum korzystają studenci ratownictwa medycznego.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Centrum to szpital w miniaturze. Znajdują się w nim "sale szpitalne" identycznie wyposażone jak szpitale. Pacjentów zastępują fantomy.

Nauka na symulatorach to najnowocześniejsza forma prowadzenia zajęć. Studenci będą mieć do czynienia z każdą reakcją człowieka (jak pocenie, rozszerzanie źrenic, itp.). Na fantomach będą się uczyć m.in. wkłuwania, cewnikowania, opatrywania ran, resuscytacji, będą wykonywali EKG i szereg innych badań. W takich pracowniach można się nauczyć, jak mierzyć ciśnienie krwi, tętno, jak osłuchać  serca i płuca, jak opiekować się pacjentem i wielu innych rzeczy.

Wykształcenie pielęgniarki polega w dużej mierze na zajęciach praktycznych, dlatego też studenci muszą uczestniczyć w praktykach w szpitalach i przychodniach. Teraz dodatkowo będą mogli zdobywać wiedzę, ćwicząc określone procedury w symulowanych warunkach do złudzenia przypominające te, które mogą stać się ich udziałem już w realu. 

Centrum udało się otworzyć w ramach unijnego projektu. Jego koszt to 2,5 mln zł.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum