Czy Bydgoszcz będzie miała uniwersytet medyczny? Sejm zajmie się projektem

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2019 12:21

Sejm w czasie posiedzenia w czwartek (19 grudni) zdecydował, że obywatelski projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy zostanie skierowany do sejmowych komisji - edukacji, nauki i młodzieży oraz zdrowia - w celu rozpatrzenia.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Projekt przedstawił Zbigniew Pawłowicz, były dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, który przekonywał, że na bazie wydzielonego z UMK Collegium Medicum można utworzyć samodzielny uniwersytet, a dotychczasowe połączenie nie przyniosło korzyści bydgoskiej części.

- Zebranie ponad 160 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy jest wielką wartością dla Bydgoszczy i wyrazem zaufania społecznego dla skuteczności inicjatywy obywatelskiej. Potwierdza, że ranga uczelni medycznej w naszym mieście jest bardzo ważna dla jego mieszkańców, którzy mocno identyfikują się z potrzebą utworzenia uniwersytetu medycznego i oczekują pozytywnej decyzji - mówił Pawłowicz.

Poseł Sławomir Skwarek przemawiający w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS przyznał, że jego klub ma wielki szacunek dla inicjatyw obywatelskich, w tym przypadku - do inicjatywy lokalnej, niezwykle ważnej dla Bydgoszczy. - Zebranie tylu podpisów pod projektem ustawy świadczy o wielkiej determinacji mieszkańców. Po drugie, jeśli padną inne nowe argumenty zarówno za, jak i przeciw, należy się w nie z uwagą wsłuchać i rozstrzygnąć tę kwestię w końcowym głosowaniu - podkreślał Skwarek.

Dodał też, że nadal stoi przed posłami pytanie zasadnicze - czy lepiej utrzymać dotychczasowy status quo czy budować na starych fundamentach, w nowej formule nową uczelnię.

Z kolei Katarzyna Lubnauer w imieniu Koalicji Obywatelskiej zaapelowała o poważną debatę w komisjach. Jak dodała - jest wiele aspektów, nad którymi warto się pochylić. Jednym z nich jest fakt, że prawdopodobnie co trzeci mieszkaniec Bydgoszczy zdecydował, że chce się podpisać i poprzeć tę ideę.

Podkreśliła też, że w tej chwili bardziej chyba niż kiedykolwiek odczuwalne jest to, jak duży jest kryzys, jeśli chodzi o brak lekarzy i pielęgniarek w Polsce. Oznacza to, że kwestia kształcenia młodych lekarzy,  kształcenia ludzi, którzy chcą w przyszłości być lekarzami, jest jednym z najważniejszych problemów.

Stąd, zdaniem Lubnauer, należy bardzo poważnie rozpatrzyć kwestię utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy czy przekształcenia Collegium Medicum, które jest w tej chwili częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w nową uczelnię medyczną.

Podobnego zdania był Jan Szopiński, który w imieniu SLD mówił, że powołanie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy byłoby odpowiedzią na zbyt małą liczbę lekarzy. Uspokajał również torunian, wyjaśniając, że idea obywatelskiego projektu ustawy nie ma na celu osłabienia pozycji UMK w Toruniu.

Z kolei wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz mówił, że wyłączenie Collegium Medicum ze struktur UMK oznaczałoby ograniczenie efektywności nauki w województwie. Jego zdaniem nowo powstała uczelnia byłaby słabsza.

Na zakończenie Zbigniew Pawłowicz zaapelował o utworzenie okrągłego stołu w województwie, podczas posiedzeń którego zostanie wypracowane rozwiązanie możliwe do przedstawienia na posiedzeniu komisji sejmowej, i które będą do przyjęcia i dla Torunia, i dla Bydgoszczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum