Częstochowa: są kolejni stypendyści miejskiego programu "Dostępny lekarz"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 17:40

Samorząd Częstochowy zawarł umowy stypendialne z kolejnym trojgiem studentów ostatniego roku uniwersytetów medycznych w ramach miejskiego programu "Dostępny lekarz". Po ukończeniu nauki rozpoczną oni pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.

Częstochowa: są kolejni stypendyści miejskiego programu "Dostępny lekarz"
Po ukończeniu nauki stypendyści rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Miejski program powstał z troski o bezpieczeństwo zdrowotne częstochowianek i częstochowian, by w ten sposób łagodzić problem braków kadrowych. Jego celem jest zachęcenie młodych lekarzy do pozostania na dłużej w naszym mieście - przypomniał we wtorek urząd miasta.

W ubiegłym roku kryteria uzyskania stypendium w ramach programu "Dostępny Lekarz" spełniła pierwsza trójka studentów, zobowiązując się do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym przez co najmniej trzy lata. Teraz umowę z miastem podpisały kolejne trzy osoby: Kinga Gradzik, Natalia Oleksik i Bartosz Orlikowski.

Przedstawiciele częstochowskiego magistratu wskazują, że dziś problemy kadrowe, z jakimi borykają się placówki służby zdrowia w Polsce, także w Częstochowie, są poważniejsze nawet od problemów finansowych.

- O ile część budynków dzięki staraniom samorządów i środkom unijnym jest sukcesywnie modernizowana, to kontrakty NFZ nie gwarantują finansowania na poziomie dającym możliwość zbilansowania rocznych budżetów. Teraz, jak nigdy wcześniej, bezwzględnie konieczne są systemowe zmiany w służbie zdrowia. Samorządy mają na to niestety niewielki wpływ - podał we wtorkowym komunikacie Urząd Miasta Częstochowy.

Prowadzony w mieście od ub. roku samorządowy program "Dostępny lekarz" jest częścią szerszego projektu pod nazwą "Teraz lepsza praca". Inicjatywa ma łagodzić problem braków kadrowych w częstochowskiej służbie zdrowia. Jego celem jest zachęcenie młodych lekarzy do pozostania w mieście na dłużej. Kolejni stypendyści to studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Częstochowski samorząd przyznaje stypendium studentce lub studentowi kierunku lekarskiego, który zobowiązuje się podjąć zatrudnienie na stanowisku lekarza w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego gmina Częstochowa jest organem założycielskim. Stypendysta zobowiązany jest podjąć pracę w mieście po zakończeniu kształcenia, jednak nie później niż w 18 miesięcy od ukończenia studiów, na okres nie krótszy niż 3 lata. Stypendium (2 tys. zł brutto miesięcznie) jest przyznawane na 9 miesięcy.

Stypendium przyznaje się osobie, której średnia ocen za poprzedni rok akademicki jest nie mniejsza niż 3,5, oraz w przypadku zaliczenia w terminie V roku studiów (tj. do 30 września danego roku) i wpisania na kolejny rok akademicki. Warunkiem jest także niepowtarzanie roku, na który złożono wniosek o przyznanie stypendium, oraz niekorzystanie z urlopów określonych w regulaminie studiów, z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.

Program "Dostępny lekarz" składa się z trzech elementów. Pierwszy to stypendia, które właśnie - po zakończeniu naboru - otrzymało troje studentów uniwersytetów medycznych. Drugi element programu - "Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza" - daje młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

Trzeci moduł to "Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne". Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji - szkoleń wynikających z programu specjalizacji oraz innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych w zależności od potrzeb miejskiego szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum