CyberRadar wspomoże walkę z COVID-19. Stworzyli go polscy naukowcy

Autor: PAP • Źródło: PAP, Facebook09 listopada 2021 20:32

CyberRadar to bezkontaktowy aparat, który może wspomóc lekarzy w walce z COVID-19. Skonstruowali go naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

CyberRadar wspomoże walkę z COVID-19. Stworzyli go polscy naukowcy
CyberRadar, fot. Politechnika Gdańska
  • Bezkontaktowy aparat CyberRadar umożliwia bezpieczne monitorowanie oddechu u pacjentów
  • Urządzenie opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Może wspomóc medyków w walce z COVID-19, a także w diagnozowaniu osób z problemami oddechowo-krążeniowymi

Rzecznik prasowy PG Maciej Dzwonnik poinformował we wtorek, że na razie powstały dwa egzemplarze urządzenia. Dodał, że w pracach nad CyberRadarem naukowcy PG współpracowali z specjalistami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

CyberRadar - co to za urządzenie?

- CyberRadar to urządzenie o niedużych rozmiarach, można je postawić w dowolnym miejscu w gabinecie lekarskim lub przy łóżku pacjenta. Posiada czujnik mikrofalowy schowany w plastikowej obudowie, a także czułą kamerę służącą do wykrycia położenia oczu i ramion pacjenta, a następnie "pozycjonowania" klatki piersiowej. Następnie, na wbudowanym ekranie, wyświetla dane z jego bieżących czynności oddechowo-krążeniowych - wyjaśnił w komunikacie prasowym kierownik Katedry Systemów Multimedialnych PG prof. Andrzej Czyżewski.

Urządzenie ma już za sobą etap badań klinicznych, które naukowcy PG przeprowadzili wraz z naukowcami GUMed. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu pacjentów. Były wśród nich zarówno osoby zdrowe, jak również chore m.in. z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami przewlekłymi. CyberRadarem przebadano również osoby hospitalizowane w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Skuteczna, pełnowartościowa, bezpieczna alternatywa

Czyżewski podkreślił, że badania kliniczne wykazały, iż CyberRadar jest w pełni skutecznym urządzeniem, "zastępującym urządzenia kontaktowe", takie jak np. wymagające bezpośredniej obsługi i regularnej dezynfekcji pasy oddechowe.

- Dzięki temu CyberRadar może być pełnowartościową i bezpieczniejszą alternatywą dla personelu medycznego przy diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, zapewniając im jednocześnie wyższy poziom bezpieczeństwa - zaznaczył profesor.

W komunikacie prasowym podkreślono, że w sytuacji, gdyby kolejna fala pandemii SARS-CoV-2 przybrała ponownie duże rozmiary, CyberRadar mógłby być szeroko stosowany do przeciwdziałania jej skutkom.

Urządzenie mogłoby bowiem służyć m.in. do monitorowania pacjentów diagnozowanych na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, hospitalizowanych, przechodzących COVID-19 bezobjawowo i jednocześnie przebywających w kwarantannie domowej, a w przyszłości i przy szerokim zastosowaniu również leczonych w ramach telemedycyny, zarówno z podejrzeniem infekcji, jak również znajdujących się pod opieką poradni specjalistycznych (głównie internistycznych).

CyberRadar sprawdzi się również po ustaniu pandemii

Wynalazek może być także stosowany po pokonaniu pandemii m.in. w diagnostyce i monitorowaniu (również w warunkach domowych) pacjentów z niewydolnością serca, chorobami płuc czy po udarze, a także - z dużo wyższą dokładnością od dostępnych urządzeń na rynku - wykrywać nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu monitorowanej osoby.

Zdaniem prof. Krzysztofa Narkiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, który również uczestniczył w opracowaniu urządzenia, CyberRadar mógłby być stosowany również w przyszłych badaniach naukowych, łączących nauki techniczne z medycyną.

- Umożliwia bowiem badanie szerokiej grupy pacjentów, również w badaniach naukowych: poprzez miarodajną ocenę rytmu i wzorca oddechowego mógłby służyć do badania regulacji układu sercowo-naczyniowego i oddechowego - objaśnił naukowiec GUMed.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej są otwarci na wybór inwestora

CyberRadar został zaprezentowany w październiku na Kongresie "Zdrowie Polaków" w Warszawie.

- Naukowcy z Politechniki Gdańskiej są otwarci na wybór inwestora, który chciałby włączyć się w rozwój wynalazku, jego certyfikację jako wyrobu medycznego oraz umożliwił produkcję CyberRadaru i wprowadzenie go na rynek w szerokim zakresie - podał rzecznik prasowy PG.

Opracowanie CyberRadaru jest rezultatem uzyskania przez zespół prof. Czyżewskiego grantu z programu "Curium-Combating Coronavirus", wprowadzonego na PG wiosną 2020 r. w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza". Celem programu "Curium-Combating Coronavirus" jest poszerzenie wiedzy na temat zrozumienia mechanizmu, sposobów diagnozy, leczenia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, a także wykorzystania narzędzi informatycznych w tej tematyce. Projekt CyberRadaru został wsparty również grantem rektora GUMed dla zespołu prof. Narkiewicza.

 

Zobacz też: Kolejki karetek przed SOR-ami i brak łóżek? Wiceminister oskarża szpitale

Dr Stajszczyk: dostępność do świadczeń w reumatologii i ich jakość można poprawić. Wiemy jak to zrobić

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum