Collegium Medicum UJK w Kielcach będzie miało szpital kliniczny?

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia06 grudnia 2021 19:05

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał prof. Stanisławowi Głuszkowi rektorowi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach czeki na finansowanie badań naukowych i prac nad rozwojem Collegium Medicum. Minister zwracał uwagę na konieczność utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego.

Collegium Medicum UJK w Kielcach będzie miało szpital kliniczny?
Szpital kliniczy miałby powstać w oparciu o współpracę Collegium Medicum z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach. Fot. archiwum RZ/WSzZ w Kielcach
  • Minister przekazał rektorowi dwa czeki na łączną kwotę ponad 12 mln zł na finansowanie badań naukowych i prac nad rozwojem Collegium Medicum
  • Jednocześnie minister zwracał uwagę na konieczność utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego
  • Nie jest pewne, kiedy mogłoby dojść do utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego. Rozmowy w tej sprawie będą prowadzić przedstawiciele samorządów województwa świętokrzyskiego, miasta Kielce i UJK

Są już pierwsi absolwenci Collegium Medicum

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że rozwój Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a w szczególności Collegium Medicum, gdzie kształcą się przyszli lekarze, "jest imponujący i może stanowić wzór dla innych uczelni". Zwrócił uwagę, że w tym roku pierwszych 88 absolwentów kierunku lekarskiego kieleckiej uczelni odebrało dyplomy i złożyło lekarskie przyrzeczenie.

- Wiele problemów, z którymi się borykamy w służbie zdrowia, wynika również z tego, że mamy bardzo duże braki w kadrze medycznej. Szacuje się, że brakuje nam na rynku medycznym od 30 do 60 tys. lekarzy. Rozwój takich jednostek jak Collegium Medicum jest na wagę złota, żeby uzupełnić te braki w perspektywie następnej dekady, a przynajmniej spowodować, aby one się nie pogłębiały - powiedział Czarnek.

Czarnek: szpital kliniczny jest potrzebny dla Collegium Medicum

Minister przekazał rektorowi uczelni prof. Stanisławowi Głuszkowi dwa czeki na łączną kwotę ponad 12 mln zł na finansowanie badań naukowych i prac nad rozwojem Collegium Medicum. Jednocześnie minister zwracał uwagę na konieczność utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego.

- Płaszczyzną do rozmów jest ściślejsza niż dzisiaj współpraca UJK z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach należącym do samorządu województwa świętokrzyskiego. Szpital jest potrzebny po to, by ugruntować i rozwijać jeszcze bardziej Collegium Medicum - mówił szef resortu edukacji.

Rektor UJK prof. Stanisław Głuszek dziękował ministrowi za przyznane fundusze i podjęcie rozmów o szpitalu uniwersyteckim.

- Szpitale uniwersyteckie są wzorcem do tworzenia nowej jakości, jeśli chodzi o diagnostykę, leczenie i później opiekę nad pacjentami - mówił prof. Głuszek.

Kiedy szpital kliniczny?

Na razie nie jest pewne, kiedy mogłoby dojść do utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego. Dalsze rozmowy w tej sprawie będą prowadzić przedstawiciele samorządów województwa świętokrzyskiego, miasta Kielce i UJK.

Rektor zaznaczył, że dodatkowe środki przekazane przez ministra edukacji zostaną przeznaczone na badania i inwestycje służące rozwojowi UJK, w tym przede wszystkim Collegium Medicum.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum