Co łagodzi lęk u dzieci chorych na astmę?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2010 10:15

Regularne posiłki z rodziną pomagają zredukować lęk separacyjny dzieci chorych na astmę, a tym samym przyczyniają się do poprawy pracy płuc.

Z badań naukowców z Uniwersytetu Illinois wynika, że przebieg astmy jest ostrzejszy, jeśli u dzieci występuje lęk separacyjny. Niepokój związany z odizolowaniem od rodziców może być jednak złagodzony, jeśli dzieci jadają posiłki przy stole z rodzicami.

– Dzieci, które mają problemy oddechowe mogą miewać lęki. Chcą, by ich rodzice byli blisko i pomogli im w razie potrzeby – mówi prowadząca badania dr Barbara Fiest.

Przekonuje, że dzieci potrzebują regularności i przewidywalności. Podczas badań zauważono, że wparcie ze strony rodziców i wspólne posiłki sprawiają, że poczucie bezpieczeństwa dziecka wzrasta i objawy lęku separacyjnego są znacznie zredukowane. A gdy dziecko odczuwa mniejszy lęk, jego płuca pracują lepiej.

Poczucie pewnej organizacji towarzyszącej wspólnemu posiłkowi przynosi dziecku ulgę, podczas, gdy chaos i obojętność nasilają niepokój, który w przyszłości może przekształcić się w zespół lęku napadowego.

W sześciotygodniowych obserwacjach wzięło udział 63 cierpiących na astmę dzieci w wieku od 9 do 12 lat. By zidentyfikować objawy lęku badacze rozmawiali z dziećmi i stosowali specjalne kwestionariusze. Oprócz tego monitorowali, czy dzieci regularnie przyjmują leki, a także nagrywali zachowanie rodziny podczas wspólnych posiłków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum