Chorzów: powstało nowoczesne centrum edukacji i badań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2014 17:06

Blisko 100 mln zł kosztowało oficjalnie otwarte w czwartek (12 czerwca) Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. W tym jednym z najnowocześniejszych obiektów uczelnianych w kraju powstało 140 nowoczesnych laboratoriów i pracowni prowadzących badania m.in. w dziedzinie biofizyki i fizyki medycznej.

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych jest jednostką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych m.in. na kierunkach biofizyka, nanofizyka, fizyka medyczna, czy inżynieria materiałowa, studiuje obecnie ok. 700 studentów.

- Są to kierunki interdyscyplinarne. Kształcimy ludzi, którzy w dobie nowoczesnych technologii będą mieli pojęcie o medycynie oraz będą w stanie konstruować nowoczesną aparaturę medyczną. Prowadzimy też badania nad lekami amorficznymi do terapii nowotworów, realizujemy również studia polsko-francuskie dotyczące układów o bardzo małych rozmiarach - nanometrów - powiedział prof. Andrzej Burian, dyrektor Centrum.

Kompleks składa się z liczącego trzy kondygnacje bloku dydaktycznego oraz czterokondygnacyjnego bloku naukowego. Dysponuje m.in. biblioteką multimedialną, trzema aulami audiowizualnymi, w których znajduje się 400 miejsc siedzących, licznymi salami wykładowymi, 140 laboratoriami i pracowniami badawczymi.

Jak mówił prof. Andrzej Burian, powiedział w czwartek, że inwestycja jest ukierunkowana m.in. na rozwój wysokich technologii - dziedzin i dyscyplin nauk stosowanych "pożądanych z punktu widzenia gospodarczego kraju".

"Misją jednostki jest podniesienie jakości kształcenia i wzrost liczby studentów w dziedzinach priorytetowych dla rozwoju gospodarki, zwiększenie dostępu studentów do nowoczesnej aparatury laboratoryjnej" - poinformowała uczelnia.

Prace budowlane rozpoczęły się w 2009 roku. - Pierwsi studenci weszli do bloku dydaktycznego w 2012 roku, kiedy trwały jeszcze prace w części naukowej centrum - dodał rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

Dodał, że wiele interesujących badań prowadzi również kierunek - inżynieria materiałowa.

- Kontynuujemy prace zmierzające do tego, by wytwarzać materiały o określonych właściwościach - na przykład stopy z pamięcią kształtu, które można wykorzystać do różnych protez implantów (m.in. biodra) - dodał prof. Burian.

Projekt budowy centrum kosztował blisko 100 mln zł - w tym ok. 64,8 mln zł to dotacja z UE oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum