Choroby tropikalne: lekarze będą wiedzieć więcej

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 11 października 2010 14:02

Międzywydziałowy Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stworzył projekt Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży, których celem jest organizowanie szkoleń dla lekarzy. Tą drogą mają poszerzać wiedzę na temat chorób tropikalnych, na jakie zapadają nasi rodacy powracający z egzotycznych wojaży.

Choroby tropikalne: lekarze będą wiedzieć więcej

Po odbyciu szkoleń lekarze są w stanie udzielać kompletnych, aktualnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w danym kraju. Według organizatorów, docelowo w kraju ma powstać ok. 100 takich ośrodków. Jako jedna z pierwszych miano Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży otrzymała Poradnia Medycyny Podróży z Poznania.

Certyfikaty przyznawane są pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Z powodu powikłań związanych z tropikalnymi chorobami umiera jedna osoba na 100 tysięcy. Najczęstszymi schorzeniami, na które zapadają turyści, są: biegunka, którą przechodzi co druga osoba, infekcje górnych dróg oddechowych oraz malaria.

– Malarię stwierdziliśmy u kilku osób powracających z Sudanu; żółtaczką pokarmową u turystów, którzy wrócili z Egiptu; dengę, czyli wirusową chorobę odzwierzęcą, przyjmującą postać gorączki krwotocznej, rozpoznaliśmy u osób, które wakacje spędzały w Ameryce Południowej, Afryce, na subkontynencie indyjskim i w południowo-wschodniej Azji – mówi Życiu Warszawy dr Piotr Kajfasz z Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Tropikalnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Malaria uchodzi za głównego zabójcę podróżnych – występuje w 110 krajach. Nie ma jeszcze na nią szczepionki, więc pozostaje profilaktyka.

Skutek braku elementarnej wiedzy jest taki, że wielu pacjentów z egzotycznymi przypadłościami trafia na oddziały zakaźne w ostatniej chwili. Również dlatego, że interniści, do których najpierw zgłaszają się, nie zawsze są w stanie zdiagnozować praktycznie nie występującą u nas przecież chorobę tropikalną. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum