Chirurg, prof. Zygmunt Mackiewicz doktorem honoris causa UMK

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 16:40

Chirurg prof. Zygmunt Mackiewicz z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymał doktorat honoris causa macierzystej uczelni. Nadanie tytułu obyło się we wtorek, 1 października, podczas inauguracji roku akademickiego w Bydgoszczy.

Chirurg, prof. Zygmunt Mackiewicz doktorem honoris causa UMK
Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznał doktorat h.c. prof. Mackiewiczowi w dowód uznania za wkład w rozwój chirurgii ogólnej i naczyniowej w Polsce oraz za zasługi położone w rozwój Akademii Medycznej w Bydgoszczy (od 2004 r. Collegium Medicum UMK).

Prof. Mackiewicz urodził się w 1931 r. Studia lekarskie ukończył w 1955 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Szpitalu Powiatowym w Śremie, a następnie w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie zdobył specjalizację z chirurgii ogólnej. W 1964 r. uzyskała stopień doktora medycyny, a w 1977 r. - doktora habilitowanego.

W 1977 r. został pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku, obejmując kierownictwo Kliniki Chirurgii w filii w Bydgoszczy. Z czasem bydgoska filia AM została przekształcona w zamiejscowy Wydział Lekarski, a w 1984 r. w Akademię Medyczną im. Ludwika Rydygiera. Prof. Mackiewicz w bydgoskiej akademii został kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń w Bydgoszczy, a także przez dwie kadencje był prorektorem ds. studenckich. W 1988 r. otrzymał tytuł profesora.

Profesor był m.in. prezesem Towarzystwa Chirurgów Polskich, założycielem i prezesem Polsko-Francuskiego Towarzystwa Angiologicznego. Jest autorem 250 publikacji naukowych, promotorem 24 prac doktorskich, opiekunem pięciu habilitacji. W 2001 r. przeszedł na emeryturę, ale ciągle jest czynnie zwiany z uczelnią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum