Chińczy zaczęli tyć

Autor: PAP, WR/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2008 10:09

W Chinach szybko rośnie odsetek ludzi otyłych. Otyli i cierpiący na nadwagę stanowią już jedną czwartą dorosłej ludności, a większe spożycie mięsa i nabiału powoduje poważne skutki zdrowotne.

Mówią o tym rezultaty najnowszych badań, przedstawione w lipcowo-sierpniowym numerze czasopisma "Health Affairs".

Wynika z nich, że wśród krajów rozwijających się jedynie w Meksyku tempo wzrostu liczby dorosłych ludzi z nadwagą jest większe niż w Chinach.

– Sytuacja w Chinach powinna być traktowane jako wskaźnik tego, co - jeśli nie będziemy działać - uderzy w pozostałe kraje rozwijające się – powiedział autor badań, profesor dietetyki Barry Popkin z ośrodka badań nad ludnością Uniwersytetu Karoliny Północnej.

– Musimy znaleźć właściwe inwestycje i regulacje, by zachęcić ludzi do zdrowego trybu życia, albo ryzykujemy coraz wyższą stopę śmiertelności, chorób, upośledzenia i związanych z tym kosztów – ostrzegł.

Chińczycy coraz większą część energii czerpią z tłuszczu i pokarmów zwierzęcych, jak mięso i jajka.

– Klasyczna chińska dieta bogata w jarzyny, z minimalną ilością tłuszczów zwierzęcych, już nie istnieje – piszą autorzy badań. W roku 2006 mniej niż jeden procent wszystkich dorosłych Chińczyków korzystał z diety, w której tłuszcz zapewniał mniej niż 10 procent energii.

Zmiana nawyków dietetycznych i stylu życia, w którym Chińczycy coraz rzadziej mają okazję do aktywności fizycznej podczas pracy, w konsekwencji prowadzi do wzrostu zachorowań na raka i choroby sercowo-naczyniowe. Potwierdzają to wspomniane badania.

Ich autorzy zwracają uwagę na „ogromny wpływ” czynników związanych ze złym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej i nadwagą na „koszty leczenia chorób cywilizacyjnych, produktywność w pracy i produkcję krajową”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum