Certyfikaty umiejętności już od połowy 2011 r.?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, KR/Rynek Zdrowia   • 28 lipca 2010 16:16

Certyfikaty umiejętności mają umożliwić lekarzom bez specjalizacji wykonywanie określonych zabiegów i badań. Ustawa mogłaby wejść w życie w pierwszej połowie 2011 r.

Certyfikaty umiejętności już od połowy 2011 r.?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, rząd chcąc przyśpieszyć czas szkolenia lekarzy bez specjalizacji i z nią, przyjął 27 lipca 2010 r. założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zakresie uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego. Najprawdopodobniej ustawa wejdzie w życie nie wcześniej niż w I półroczu 2011 roku.

W jej myśl, lekarze, także ci bez specjalizacji, będą mieć możliwość uzyskania specjalnych certyfikatów umiejętności np. prawa do wykonywania USG. Lekarz, który nie zdobył prawa do jego wykonywania w trakcie specjalizacji, będzie mógł odbyć odpowiednie szkolenie, a po zdaniu egzaminu uzyskać certyfikat, który potwierdzi te umiejętności.

Certyfikaty dotyczyć będą 56 różnych umiejętności. Ich zdobywanie ma trwać od pół roku do 2,5 lat. Koszty szkolenia, egzaminu (800 zł) i wydania certyfikatu (50 zł) będzie ponosił lekarz (chyba że sfinansuje je pracodawca).

W opinii dr Mariusza Klenckiego, zastępcy dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, rozwiązanie to może się dobrze sprawdzić, szczególnie w kontekście niedoboru specjalistów i kłopotów lecznic z kontraktowaniem niektórych świadczeń.

Jak podkreśla, sytuacja pogorszyła się, gdy w życie weszły rozporządzenia ustawy koszykowej,  które precyzyjnie narzucają jakie lekarze muszą mieć kwalifikacje formalne. Dlatego dobrze, że Ministerstwo Zdrowia to dostrzega i próbuje przyśpieszyć wejście lekarzy na rynek świadczenia usług.

– W Polsce brakuje lekarzy specjalistów i w związku z tym możliwość uzyskania uprawnień dla lekarzy, którzy jeszcze specjalizacji nie zrobili, a zdobyli umiejętność, mają doświadczenie i z powodzeniem mogliby świadczyć usługi w tym zakresie może być dobrym rozwiązaniem – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Klencki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum