Centralna inauguracja roku w uczelniach medycznych: nagroda dla SUM czy kara dla AM?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia   • 23 sierpnia 2011 06:30

Lada dzień rektorzy uczelni medycznych zdecydują, czy przychylą się do złożonego przez resort zdrowia wniosku, by centralną inaugurację roku akademickiego, której gospodarzem miała być Akademia Medyczna we Wrocławiu, zorganizował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Taki wniosek jest bezprecedensowym posunięciem w zakresie nadzoru Ministerstwa Zdrowia nad uczelniami medycznymi.

Centralna inauguracja roku w uczelniach medycznych: nagroda dla SUM czy kara dla AM?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piśmie z 29 lipca do prof. Ewy Małeckiej-Tendery, przewodniczącej Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM), wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk wniósł o powierzenie Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach - w związku ze szczególnym zaangażowaniem uczelni w „procesy związane z reformą nauki i kształcenia oraz ochrony zdrowia" - organizacji centralnej inauguracji roku akademickiego 2011/2012.

„Mniemam, że Członkowie Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uznają niniejsze przedłożenia za zasadne i zaakceptują korektę dotychczasowych ustaleń w tym przedmiocie” - napisał wiceminister.

Rektorzy chcieli inaczej
Decyzja o tym, że gospodarzem centralnej inauguracji będzie wrocławska uczelnia zapadła jeszcze w trakcie trwania kadencji rektora prof. Ryszarda Andrzejaka.

- Została dwukrotnie potwierdzona podczas posiedzeń konferencji rektorów w Woźnikach k/Częstochowy i w Gdańsku. Tymczasem dwa tygodnie temu, telefonicznie dowiedzieliśmy o sugestii Ministerstwa Zdrowia, że inaguracja powinna odbyć się ona w Katowicach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Marek Ziętek, rektor Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.


W piśmie z 8 sierpnia prof. Małecka-Tendera, przewodnicząca KRAUM, zwróciła się do rektorów uczelni medycznych z pytaniem, czy akceptują „propozycję Ministerstwa Zdrowia w zakresie korekty dotychczasowych ustaleń KRAUM i przychylają się do przedstawionego w nim wniosku zorganizowania przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Centralnej Inauguracji Roku Akademickiego 2011/2012 Uczelni Medycznych w dniu 04.10.2011 r.”.

Sala wynajęta, film nakręcony...
Dwa dni wcześniej, rektor AM we Wrocławiu w liście do minister zdrowia poprosił resort o oficjalną informację w tej sprawie. Wskazywał, że wrocławska uczelnia w ostatnim roku przeżyła bardzo trudne chwile związane z zarządzaniem, ale sytuację tę udało się opanować, a wszystkie zadania statutowe są realizowane. W liście poinformował też o wydatkach jakie uczelnia poczyniła w związku z oczekiwaną uroczystością.

- Centralna inauguracja ze względu na swoją rangę i liczbę zaproszonych gości odbywa się w innej scenerii niż te coroczne. Dlatego zarezerwowaliśmy salę nie na 200 a na 900 miejsc, która kosztuje kilkakrotnie więcej niż wynajmowana do tej pory aula Leopoldina. Zarezerwowaliśmy również miejsca w hotelach dla rektorów, ich osób towarzyszących, studentów i kierowców. Takie rezerwacje wiążą się przedpłatami, który nie sposób już teraz odzyskać - wylicza rektor wrocławskiej uczelni medycznej.

Jak zaznacza, uczelnia obchodzi w bieżącym roku rocznicę 200 lat medycyny akademickiej we Wrocławiu, a centralna inauguracja miała być zwieńczeniem tych obchodów. Jej ozdobą miał być film o dwustu latach nauczania medycyny we Wrocławiu, którego realizacja była finansowana również z myślą o centralnej inauguracji.

Mogło być niezręcznie
Pismo do resortu zdrowia pozostało bez odpowiedzi, więc 11 sierpnia prof. Marek Ziętek poinformował prof. Ewę Małecką-Tenderę oraz środowisko akademickie o rezygnacji Akademii Medycznej we Wrocławiu z wcześniej powierzonego przez KRAUM zorganizowania centralnej inauguracji roku akademickiego 2011/2012.

- Wystąpiliśmy z taką decyzją, bo nie chciałem, by rektorzy musieli wybierać między dwiema inauguracjami: popieraną przez ministerstwo i wrocławską. Absolutnie nie chciałbym stawiać ich w niezręcznej sytuacji - mówi rektor AM.

W jego opinii, decyzja o przeniesieniu inauguracji ma podłoże w konflikcie pomiędzy nim a Ministerstwem Zdrowia. Rektor AM ma na myśli sytuację z kwietnia br., kiedy do dymisji podał się oskarżany o plagiat pracy habilitacyjnej dotychczasowy rektor prof. Ryszard Andrzejak. Godząc się na odejście, postawił jednak warunki, że ze stanowiska zrezygnuje także jego pierwszy zastępca, prorektor ds. nauki prof. Marek Ziętek oraz, że nie wystartuje on w wyborach na nowego rektora.

Resort zdrowia przystał na warunki rektora Andrzejaka. Zgodził się na nie także prof. Ziętek, który także zrezygnował z funkcji. Potem zmienił jednak zdanie, twierdząc, że sytuacja w jakiej go postawiono była formą szantażu ze strony dotychczasowego rektora. Wystartował w wyborach na rektora i wygrał.

- Decyzja o organizacji centralnej inauguracji w Katowicach, to efekt mojej niesubordynacji wobec resortu zdrowia - uważa prof. Ziętek.

Będzie stanowisko
Przyznaje przy tym - podobnie jak inni rozmówcy portalu rynekzdrowia.pl - że nie pamięta, by Ministerstwo Zdrowia kiedykolwiek ingerowało w międzyuczelnianą strukturę jaką jest KRAUM i jego ustalenia.

- Moim zdaniem, ta decyzja postawiła w trudnym położeniu nie tylko nas, ale i rektor SUM, która została postawiona przed faktem, że musi centralną inaugurację zorganizować - dodaje prof. Ziętek.


Na pytanie czy uczelnia zdąży z organizacją centralnej inauguracji Śląski Uniwersytet Medyczny nie chce jeszcze udzielać wypowiedzi. Jak poinformowano nas, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Ewa Małecka-Tendera, oczekuje obecnie na stanowiska członków KRAUM w sprawie propozycji Ministerstwa Zdrowia.

„Udzielenie zatem odpowiedzi na pytania szczegółowe dotyczące organizacji tego przedsięwzięcia jest przedwczesne. (...) O stanowisku Członków KRAUM w sprawie Centralnej Inauguracji Roku Akademickiego 2011/2012 Uczelni Medycznych, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach poinformuje po uzyskaniu odpowiedzi od rektorów uczelni medycznych i dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie - członków KRAUM” - czytamy w odpowiedzi do Rynku Zdrowia.

Wyzwanie przed SUM
Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przyznaje, że organizacja takiej imprezy jest sporym wyzwaniem.

W przypadku WUM, który był gospodarzem centralnej inauguracji w 2009 r., uroczystość była połączona z obchodami 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Inauguracja była powiązana z mszą, galą wieczorną, odbywała się w Teatrze Wielkim.

- Gośćmi byli nie tylko rektorzy uczelni medycznych i ich studenci, którym wręczono symbolicznie indeks, ale i przedstawiciele Prezydenta RP, resortów, środowisk lekarskich, akademickich, naukowych, politycznych itd. To było wielkie przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marta Wojtach.

Wskazuje, że Katowice były organizatorem centralnej inauguracji w 2007 r.

- Na pewno będzie się to wiązało z większym obciążeniem, bo czas na organizację wydarzenia, które planuje się wiele miesięcy, jest krótszy, ale to stosunkowo niedawne doświadczenie na pewno pomoże SUM w sprawnej organizacji uroczystości - uważa rzecznik WUM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum