CMKP opublikowało wyniki naboru na rezydentury. Na tysiąc miejsc nie było chętnych

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, CMKP07 listopada 2022 17:10

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) opublikowało wyniki jesiennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. W I turze na rezydenturę  zakwalifikowano 3 218 osób na 4 218 miejsc. Na tysiąc miejsc lekarze nie złożyli wniosków.

CMKP opublikowało wyniki naboru na rezydentury. Na tysiąc miejsc nie było chętnych
CMKP opublikowało 7 listopada wyniki jesiennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie. Fot. (kf) PAP/Marcin Bielecki
 • W poniedziałek 7 listopada medycy poznali wyniki tegorocznej jesiennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne
 • Na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie 5 639 poprawnych formalnie wniosków. 4 482 osoby zostały zakwalifikowane
 • Jak poinformowało CMKP, na tysiąc miejsc specjalizacyjnych w trybie rezydentury lekarze nie złożyli wniosków 
 • Kto nie potwierdzi przyjęcia miejsca specjalizacyjnego lub znalazł się na liście niezakwalifikowanych w pierwszym etapie, automatycznie przystępuje do drugiego etapu
 • Wyniki rekrutacji w drugim etapie poznamy 18 listopada

Wyniki naboru na specjalizacje lekarskie. Na tysiąc miejsc nie było chętnych 

W poniedziałek 7 listopada w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały opublikowane listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia specjalizacji. 

- W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie 5 639 poprawnych formalnie wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 4 482 osoby zostały zakwalifikowane na wolne miejsca specjalizacyjne: w tym 3 218 w ramach rezydentury i 1 264 w trybie pozarezydenckim - poinformowało na swojej stronie internetowej Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Minister zdrowia samych miejsc prezydenckich przyznał 4 218, w tym 2 596 w dziedzinach priorytetowych. 

Najwięcej miejsc przewidziano w specjalizacjach:

 • medycyna rodzinna - 401,
 • choroby wewnętrzne - 352, 
 • pediatria - 284,
 • psychiatria - 263,
 • położnictwo i ginekologia - 250,
 • anestezjologia i intensywna terapia - 248,
 • chirurgia ogólna - 199.

Jak poinformowało CMKP, na tysiąc - spośród 4 218 miejsc specjalizacyjnych w trybie rezydentury, lekarze nie złożyli wniosków.

Wyniki rekrutacji dostępne są z pozycji osób biorących w niej aktywny udział. Z uwagi na złożoność wariantów i możliwości wyboru opcji, CMKP nie podało, ile wniosków zostało złożonych w samym trybie rezydenckim. 

Jesienna kwalifikacja na specjalizacje lekarskie. Ważne terminy 

Jesienny nabór na specjalizacje lekarskie jest, przypomnijmy, prowadzony według nowych zasad. Lekarze od 1 do 30 września 2022 roku mogli zgłaszać wnioski ze wskazaniem nie więcej niż 15 wariantów wyboru, a do każdego wariantu mogli wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki.

Od momentu ogłoszenia wyników mają 10 dni na potwierdzenie, tj. do dnia 17 listopada br., za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia przyjęcia wskazanego miejsca specjalizacyjnego. 

Jeśli tego nie zrobią, będzie to oznaczało, że odstępują od postępowania konkursowego w pierwszym etapie. 

Kto nie potwierdzi przyjęcia miejsca specjalizacyjnego lub znalazł się na liście niezakwalifikowanych w pierwszym etapie, automatycznie przystępuje do drugiego etapu. 

Wyniki rekrutacji w drugim etapie poznamy 18 listopada. Lekarze zakwalifikowani w tym etapie postępowania będą mieli czas na potwierdzenie swojego wyboru do 28 listopada. Brak potwierdzenia zostanie uznany za ostateczne odstąpienie lekarza od postępowania kwalifikacyjnego.

- Ostateczne listy lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną niezwłocznie opublikowane w SMK i na stronie internetowej CMKP - informuje CMKP.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum