CEM: 92 proc. stażystów zdało Lekarski Egzamin Państwowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2012 17:36

Centrum Egzaminów Medycznych ogłosiło w poniedziałek (27 lutego) wyniki Lekarskiego Egzaminu Państwowego w sesji wiosennej 2012 r. Egzamin zdało 92 proc. stażystów.

CEM: 92 proc. stażystów zdało Lekarski Egzamin Państwowy

Jak poinformowało CEM, w całym kraju do egzaminu przystąpiło 2991 lekarzy stażystów. Średni wynik wśród stażystów wyniósł 135,8 punktów, maksymalny - 176 punktów, minimalny - 43 punkty.

230 lekarzy stażystów nie uzyskało minimum niezbędnego do zdania egzaminu. Minimum to wyniosło 112 punktów. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 200.

Do egzaminu mogą przystępować też lekarze, którzy już wcześniej zdali LEP i uzyskali prawo wykonywania zawodu, jednak chcą ponownie zdać egzamin, aby osiągnąć wyższy wynik. W sesji wiosennej wśród 572 zdających lekarzy z prawem wykonywania zawodu, średni wynik wyniósł 126,4 punktów (minimum - 0, a maksimum 161).

Egzamin w sesji wiosennej odbył się 25 lutego 2012 r. w jedenastu ośrodkach CEM: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. Egzamin ma charakter testu składającego się z 200 zadań (z możliwymi do wyboru odpowiedziami).

Zgodnie z zapisami ustawy o zawodzie lekarza ci, którzy kończą staż podyplomowy, muszą zdać LEP, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza. Do egzaminu mogą również przystępować lekarze jeszcze w trakcie odbywania stażu, którzy mają ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza.

Lekarze, którzy nie posiadają prawa wykonywania zawodu, otrzymują po zdanym LEP odpowiednie świadectwo, na podstawie którego mogą wystąpić o wydanie prawa wykonywania zawodu do odpowiedniej izby lekarskiej. Do zdania LEP wymagane jest uzyskanie co najmniej 56 proc. możliwych do uzyskania punktów. Osoby, które nie osiągną tego minimum, nie otrzymują żadnego świadectwa i mają prawo do przystępowania do kolejnych egzaminów.

Natomiast lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu nie obowiązuje próg 56 proc. punktów wymaganych do zdania egzaminu, jednak osoby, które nie osiągną tego progu, nie otrzymają świadectwa LEP (mogą wystąpić do CEM o wydanie zaświadczenia o uzyskanym wyniku).

W lipcu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która likwiduje staż lekarski i zmienia system kształcenia lekarzy. MZ wyjaśniło, że zmiany obejmą dopiero osoby rozpoczynające studia 1 października 2012 r.

Studenci medycyny i stomatologii będą zdawali Lekarski Egzamin Państwowy lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy jeszcze w 2011 i 2012 r. Potem zastąpi je Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum