Bydgoszcz: w Collegium Medicum UMK powstanie kierunek stomatologiczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2012 13:29

Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyraził zgodę na przyjęcie przez uczelnię gmachu dawnej dyrekcji kolei w darze od władz Bydgoszczy. Decyzja oznacza początek tworzenia kierunku stomatologicznego w ramach Collegium Medicum UMK w tym mieście.

Bydgoszcz: w Collegium Medicum UMK powstanie kierunek stomatologiczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski, decyzja senatu otwiera drogę do formalnego przejęcia ogromnego budynku, który władze Bydgoszczy kupiły w sierpniu od PKP. Warunkiem transakcji od początku było zobowiązanie się uczelni do ulokowania w Bydgoszczy planowanego kierunku stomatologicznego.

- Nowy kierunek zamierzamy uruchomić w roku akademickim 2014/15. Do tego czasu trzeba będzie obiekt formalnie przejąć, zdobyć pieniądze na remont i wyposażyć - zaznaczył Czyżniewski.

Władze uczelni podkreślają, że Collegium Medicum UMK jest przygotowane merytorycznie; program pierwszych dwóch lat studiów stomatologicznych jest zbliżony do programu kierunku lekarskiego. Zajęcia kliniczne wymagają natomiast pozyskania specjalistycznej kadry i wykorzystania bazy klinicznej zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu.

Kolej już dwukrotnie próbowała sprzedać gmach dawnej dyrekcji, ale na przetargi nie zgłosił się żaden chętny. Cena wywoławcza została zatem ostatecznie obniżona z początkowych ponad 7 mln zł do 4,2 mln zł.

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował remont i adaptacja budynku ani z jakiego źródła uczelnia otrzyma na ten cel pieniądze. Pierwotnie szacowano, że koszty adaptacji mogą sięgnąć 30-40 mln zł, ale po dokładniejszych oględzinach okazało się, że budynek jest w dobrym stanie.

Potężny obiekt w stylu manieryzmu niderlandzkiego powstał w XIX w. na potrzeby pruskiej Dyrekcji Kolei Wschodnich. Była to wówczas druga tego typu instytucja w Europie. W okresie międzywojennym dyrekcja kolei państwowych na Pomorzu znalazła się w Gdańsku, a budynek stał się siedzibą Francusko-Polskiego Towarzystwa Kolejowego, które budowało i eksploatowało magistralę kolejową Herby-Nowe-Gdynia. W okresie powojennym, do końca lat 90. ub. w., gmach zajmowały biura rozmaitych agend kolei i resortowa ochrona zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum