Bydgoszcz: przez nowy statut UMK Collegium Medicum straci prorektora?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2019 10:46

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowuje nowy statut uczelni, który nie przewiduje ponoć funkcji prorektora ds. Collegium Medicum w Bydgoszczy. Wprowadza za to funkcję prorektora ds. klinicznych, o bardzo zawężonym zakresie odpowiedzialności, np. bez nadzoru nad administracją CM.

Bydgoszcz: przez nowy statut UMK Collegium Medicum straci prorektora?
Nowy statut UMK ma zostać uchwalony na posiedzeniu senatu uczelni w lutym Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"Nie będzie prorektora ds. Collegium Medicum, zastąpi go prorektor ds. klinicznych - to jedna z propozycji zawarta w projekcie nowego statutu UMK" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK, tłumaczy, że statut uczelni jest obecnie w opracowaniu - został rozesłany do członków Senatu i rozpoczęły się dopiero wstępne konsultacje. Przyznaje też, że nie ma jeszcze żadnej ostatecznej decyzji dotyczącej funkcji prorektora ds. Collegium Medicum. Na uniwersytecie są cztery collegia i Collegium Medicum będzie jednym z nich, ale jak będą podzielone funkcje rektorów i jak zostaną nazwane ich stanowiska - to jest jeszcze ustalane.

Według cytowanego przez GW informatora likwidacja funkcji prorektora CM to złamanie zasad wprowadzonych w 2004 roku ustawą o przyłączeniu Akademii Medycznej do UMK i kolejny przykład, że Bydgoszcz jest traktowana przedmiotowo. W Krakowie funkcja prorektora ds. Collegium Medicum będzie nadal istniała, a w Olsztynie - powstanie.

Nowy statut UMK ma zostać uchwalony na posiedzeniu senatu uczelni w lutym.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum