×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bydgoszcz: Centrum Symulacji Medycznych zmienia jakość kształcenia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia30 listopada 2017 09:31

Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu już działa. Sale są odwzorowaniem autentycznych szpitalnych sal operacyjnych czy gabinetów zabiegowych.

Bydgoszcz: Centrum Symulacji Medycznych zmienia jakość kształcenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od początku października br. studenci korzystają z symulatora ambulansu i sali do podstawowej resuscytacji. Docelowo będzie tu także blok operacyjny oraz sale: intensywnej terapii, porodowa, szpitalnego oddziału ratunkowego, pielęgniarska, nauki umiejętności chirurgicznych oraz ćwiczeń z pacjentami standaryzowanymi - informuje Gazeta Wyborcza.

Mirosława Felsmann, dyrektor Centrum wyjaśnia, że powstało ono by zmienić jakość dotychczasowego kształcenia na kierunkach medycznych.

Studenci ćwiczyć będą początkowo na trenażerach niskiej wierności, później także na symulatorach wysokiej wierności. Te drugie „odpowiadają fizjologicznie”, czyli reagują na popełniane błędy. Nauka w CSM będzie także okazją do ćwiczenia umiejętności interpersonalnych - kontaktu pomiędzy lekarzem a pielęgniarką czy położną. Dotychczas tego nie uczono.

Na Zachodzie centra symulacji są standardem. W Polsce - powstają od kilku lat. Bydgoska uczelnia zdobyła na utworzenie swojej jednostki 17 mln zł unijnej dotacji (podobnie jak 11 innych uczelni z całej Polski).

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze