Jacek Janik/Rynek Zdrowia | 25-03-2011 16:52

BioMedTech Silesia 2011: rozmawiają o przyszłości medycyny

W zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) dobiega końca ósma już edycja BioMedTech Silesia, której organizatorem i pomysłodawcą jest FRK. Konferencje z tego cyklu przekształciły się w ważne spotkania entuzjastów innowacyjnej medycyny i techniki medycznej.

- Skromny pomysł na konferencję tego typu urodził się przed laty. Dzisiaj nabrał niebywałego rozmachu. Mamy „sesję senior", „sesję Junior" oraz sesje dla profesjonalistów. Jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu konferencje i także u nas ma to tendencję rozwojową - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jan Sarna, dyrektor FRK.

- Stoimy teraz przed pewną barierą, którą stanowią finanse. Aby BioMedTech przekształciły się w poważną, o dużym znaczeniu międzynarodową konferencję, na jaką już zasługuje, to trzeba mieć na jej organizację określony budżet. Do tej pory robimy wszystko własnymi siłami, można powiedzieć, że wręcz systemem gospodarczym - mówi dyrektor Sarna - Gdyby konferencja miała nabrać znaczącego wymiaru międzynarodowego - dalej w ten sposób nie da sie jej organizować - dodaje.

Jak twierdzi Zbigniew Nawrat, prezydent Konferencji BioMedTech, dyrektor Instytutu Protez Serca FRK, każda z sesji konferencji jest inna.

- W każdy piątek marca mieliśmy spotkanie z inna grupą. Rozpoczęliśmy od spotkania z seniorami. Pacjenci opowiadali swoje historie walki o zdrowie. Następną grupę stanowili doktoranci, przygotowujący swoje prace z obszarów związanych z medycyną - chemią, biologią, fizyką, innymi inżynierskimi zastosowaniami w tej dziedzinie. Kolejną była tzw. „sesja juniorska", najbardziej „gorąca", na która przechodzi ponad stu kilkudziesięciu młodych ludzi z gimnazjum i liceum - mówi dr Nawrat.

Na sesji podsumowującej konferencję młodzież reprezentował Mikołaj Cup z Akademii Młodych Biologów „Lykeion", który mówił o powstawaniu układu odpornościowego, a także przestawił własną teorie „ewolucji ewolucyjnej".

Student piątego roku Politechniki Gdańskiej przedstawił z kolei efekty swoje pracy na temat poliuretanów modyfikowanych chitozanem - tworzyw stosowanych w bioinżynierii. Doktorantka Anna Kopytyńska-Kasperczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, laureatka „sesji doktor" zaprezentowała opracowanie wewnątrzustnego biodegradowalnego systemu miejscowego utrwalania leków do leczenia chorób przyzębia.

Drugą część piątkowej (25 marca) konferencji, z udziałem profesjonalistów, obejmującą zagadnienia z dziedziny biomateriałów, narzędzi wspomagania chirurgii oraz sztucznego serca otworzył wykład Cristan'a Peptu z Rumunii, na temat nowych materiałów poliestrowych dla medycyny.

- Konferencja jest ważnym wydarzeniem dla każdego z nas - tych, którzy przychodzą, jako słuchacze, tych, którzy prezentują swoje osiągnięcia i tych, którzy organizują tę konferencję - dodaje Nawrat.

W sobotę (26 marca) na zakończenie BioMedTech Silesia 2011 odbędą się warsztaty chirurgiczne. Dla zainteresowanych zostanie przygotowanych kilkadziesiąt stanowisk badawczych i treningowych do testowania różnorodnych metod i narzędzi chirurgicznych.