×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bielsko-Biała: naukowcy chcą opracować implanty laryngologiczne

Autor: Radio Bielsko/Rynek Zdrowia08 marca 2017 14:45

Zespół naukowców z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej chce stworzyć implant tkanki chrzęstnej nosa.

Bielsko-Biała: naukowcy chcą opracować implanty laryngologiczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Implant chrząstki nosowej będzie bardzo przydatny przy operacjach plastycznych, przy leczeniu wszelkiego rodzaju urazów nosa.

W projekt badawczy zaangażowani są przedstawiciele różnych dziedzin: inżynierii materiałowej, budowy maszyn, automatyki i robotyki oraz biologii i farmacji z ATH. W projekcie współpracuje także dr Agnieszka Morawska-Wiatr z krakowskiej Katedry i Kliniki Otolaryngologii Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

W trakcie prac mają być wykorzystane metody druku przestrzennego i elektroprzędzenia. Model końcowy zostanie utworzony na podstawie modeli rzeczywistych, elementów pobranych od pacjentów. Na tej podstawie powstaną modele trójwymiarowe z materiału (filamentu) przygotowanego przez nas, odzwierciedlającego właściwości tkanki chrzęstnej nosa - informował w audycji Radia Bielsko Adam Jabłoński z wydziału budowy maszyn i informatyki  ATH. 

Akademia Techniczno-Humanistyczna otrzymała dofinansowanie na ten projekt z Narodowego Centrum Nauki w wysokości prawie 750 tys. zł. Projekt potrwa 3 lata.

Więcej: radiobielsko.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze