Białystok: trwają przygotowania do programu donacji zwłok

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2010 13:45

Uniwersytet Medyczny przygotowuje się do uruchomienia programu świadomej donacji zwłok. O tym rozmawiali przedstawiciele uczelni z władzami Kościoła.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, nieoficjalne spotkanie przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Białymtoku z arcybiskup Edwardem Ozorowskim, metropolitą białostockim zakończyło się sukcesem.

– Spotkanie miało m.in. na celu wyjaśnienie na czym polega donacja. Towarzyszyło temu zapewnienie o poszanowaniu ciała w czasie zajęć dydaktycznych. Omawaliśmy też kwestie pochówku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Janusz Dzięcioł, kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka na białostockiej uczelni.

Uniwersytecki program zakłada dwie możliwości donacji. Oddanie ciała na czas nieokreślony albo określony, po którego upływie odbywa się pochówek na koszt uczelni. Donatorzy w akcie woli wskazują, czy miejscem pochówku ma być grób rodzinny (jeśli nie ma określonego miejsca, będzie to cmentarz miejski), decydują też czy ma to być tradycyjny pogrzeb, czy kremacja zwłok.

Po spotkaniu z zwierzchnikami kościoła katolickiego prof. Dzięcioła czeka jeszcze wizyta u prawosławnego biskupa. Jednocześnie postępują pracę nad udostępnieniem zainteresowanym szczegółów dotyczących przystąpienia do programu świadomej donacji zwłok.

– W najbliższym tygodniu na stronie www.zap.amb.edu.pl znajdą się wszelkie informacje na ten temat oraz formularze dotyczące donacji. Po pierwszych informacjach, które obiegły media zgłosiła się jedna osoba, ale wiemy, że jest sporo chętnych – zapewnia prof. Dzięcioł.

O tym, jak ważna jest akcja informacyjna i przychylność mediów mówi też Zofia Prus, koordynująca program donacji zwłok prowadzony przez Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

– Program ruszył w 2007 r. Dotychczas zgłosiło się 118 osób, siedem z nich już umarło. Niezwykle pomogło nam nagłośnienie akcji w mediach, bo wiele z zainteresowanych osób nie miało pojęcia, gdzie i jak zgłosić taką wolę – wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Jak podaje, wśród donatorów są osoby w różnym wieku. Wielu z nich przyznaje, że żyje dzięki medycynie, dlatego po śmierci chce się przysłużyć jej rozwojowi i kształceniu lekarzy.

Darczyńcy lubelskiej uczelni medycznej są chowani w specjalnie przeznaczonym dla nich grobowcu na Cmentarzu Komunalnym przy Drodze Męczenników Majdanka. Na grobowcu widnieje napis „Człowiek jest stworzony, aby przekraczać siebie”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum