Białystok: świadoma donacja zwłok na rzecz nauki

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 20 września 2010 13:57

Do Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku trafiło pierwsze ciało w ramach programu świadomej donacji zwłok.

Białystok: świadoma donacja zwłok na rzecz nauki

Nad wprowadzeniem programu Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pracował od kilku lat. Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl udało się go uruchomić w marcu tego roku.

– Właśnie trafiły do nas pierwsze zwłoki w ramach tego programu – informuje nas Prof. Janusz Dzięcioł, kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku liczą na odnowienie preparatów, z których podczas nauki korzystają studenci medycyny.
Białostoccy studenci korzystają z preparatów, które mają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wieloletnie użytkowanie powoduje uszkodzenia mechaniczne i sprawia, że nerwy i naczynia zmieniają wygląd.

Według Prof. Janusza Dzięcioła program daje szansę na zwiększenie liczby osób, które świadomie zechcą oddać ciało nauce.

Osoby, które zdecydują się na dobrowolne oddanie ciała po śmierci na rzecz nauki, wypełnią specjalny akt donacji, potwierdzany notarialne. Donator wskaże w nim m.in. osoby, które powiadomił o swojej woli, będzie też mógł określić, czy chce pozostać anonimowy, czy też pragnie, aby jego nazwisko zostało wymienione na tablicy pamiątkowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum