Białystok: stworzyli unikatową protezę dla dziecka - i co dalej?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2013 10:24

Na Politechnice Białostockiej powstała w ub.r. unikatowa w skali kraju proteza dziecięca, skonstruowana dla chłopca, który od urodzenia jest niepełnosprawny ruchowo. Uczelnia planuje opatentowanie rozwiązania i stworzenie niewielkiej przychodni na terenie kampusu.

Białystok: stworzyli unikatową protezę dla dziecka - i co dalej?
Rok temu, kiedy zrealizowano projekt protezy, dr Kazimierz Dzierżek, prodziekan ds. promocji i współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej mówił o unikatowości tego urządzenia. Zaznaczył także, że takich dziecięcych protez rąk i nóg nikt w Polsce nikt nie produkuje. Wyraził również nadzieję, żeby na tym jednym projekcie zaangażowanie uczelni się nie skończy - przpomina Gazeta Wyborcza.

Obecnie Politechnika Białostocka zastanawia się nad opatentowaniem tego rozwiązania i stworzeniem niewielkiej przychodni na terenie kampusu. Okazuje się jednak, że na przeszkodzie stoją pieniądze.

Wiele przedsięwzięć łączących technikę z medycyną dałoby się wdrażać w szerszym zakresie, gdyby nie koszty. W przypadku roku badań związanych z podobną protezą mogą one dojść do 100 tys. zł. Fundacje lub stowarzyszenia zainteresowane wsparciem finansowym takich projektów, często chcą mieć wyniki prac na wyłączność.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum