Białystok: studenci UMB przeciwni komercjalizacji szpitala zakaźnego

Autor: Kurier Poranny, DMX/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2011 17:44

Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zebrali około 5 tys. podpisów pod petycją w sprawie przekształcenia szpitala zakaźnego w uniwersytecki szpital kliniczny.

Białystok: studenci UMB przeciwni komercjalizacji szpitala zakaźnego

Studencji UMB wręczyli  dziś (17 maja) petycję marszłkowi województwa podlaskiego Jarosławowi Dworzańskiemu. Obawiają się, że po ewentualnej komercjalizacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku nie będą mogli tam się kształcić - informuje Kurier Poranny.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl władze UMB złożyły maszałkowi województwa podlaskiego propozycję przejęcia szpitala, która jest rozważana obok planu komercjalizacji lecznicy. W rozmowie z nami prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy UMB przyznawał, że przejęcie lecznicy to dla uczelni kwestia kluczowa.

Przypominał, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. K. Dłuskiego działa 5 uniwersyteckich klinik. Każdego roku szkoli się w nich około 2 tys. przyszłych lekarzy. Prof. Chyczewski podkreślał, że lecznica jest dla UMB bardzo ważna.

Według niego gdyby doszło do komercjalizacji szpitala, funkcja dydaktyczna byłaby zagrożona, a uczelnia stanęłaby przed koniecznością zamknięcia wydziału lekarskiego.

- Spółka prawa handlowego ma przecież inne zadania, niż edukacja lekarzy - mówił nam prof. Lech Chyczewski.

Jarosław Dworzański, marszałek województwa podkreślił, że petycja studentów UMB to ważny głos społeczeństwa. Dodał, że stanowiska zarządu w sprawie przekazania szpitala UMB jeszcze nie ma, ale decydujący głos tutaj będą mieli radni sejmiku województwa podlaskiego. Projekt uchwały pod głosowanie w sejmiku najwcześniej może trafić w czerwcu tego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum