Białystok: najpopularniejsze studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2014 14:14

Studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne a także kryminologia, prawo, logistyka - to najbardziej oblegane kierunki studiów na największych publicznych wyższych uczelniach w Białymstoku - wynika z kończącej się rekrutacji na nowy rok akademicki.

Najwięcej maturzystów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zarejestrowało się na wydział lekarski, było ponad 4,1 tys. zgłoszeń, a o jeden indeks ubiega się blisko 26 osób - poinformowała PAP Hanna Sarosiek z biura promocji uczelni. Natomiast najwięcej chętnych na jedno miejsce jest na wydziale lekarsko-dentystycznym, tu o miejsce ubiega się 30 osób.

Dużym powodzeniem - jak zauważyła Sarosiek - cieszą się też farmacja, fizjoterapia, analityka medyczna, pielęgniarstwo i techniki dentystyczne.W sumie uczelnia przygotowała 974 miejsca, a chęć studiowania zadeklarowało ponad 10 tys. osób.

Uniwersytet Medyczny wciąż też prowadzi rekrutację na studia lekarskie w języku angielskim, tu rejestracja zakończy się w połowie sierpnia. Co roku z oferty tej korzystają przede wszystkim studenci zagraniczni.

Na 26 kierunków przygotowanych przez Uniwersytet w Białymstoku zarejestrowało się natomiast ponad 5,7 tys. kandydatów, a uczelnia przygotowała dla nich 2715 miejsc. Tegorocznym hitem okazała się kryminologia, która jest nowością wśród propozycji uczelni. W sumie przygotowano 50 indeksów; o jedno miejsce ubiega się 12 kandydatów. Natomiast najwięcej osób chce studiować prawo, na które zarejestrowało się ponad 700 chętnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też takie kierunki jak ekonomia, pedagogika czy bezpieczeństwo narodowe.

Na największej uczelni technicznej w regionie Politechnice Białostockiej na blisko 2,8 tys. miejsc, zarejestrowało się prawie 5,5 tys. kandydatów.Jak powiedziała PAP rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka, najwięcej chętnych zgłosiło się na logistykę - 616 osób, informatykę - 458 osób oraz budownictwo - 449 osób. Natomiast najwięcej chętnych na jedno miejsce odnotowano na kierunku biotechnologia, gdzie o jeden indeks ubiega się prawie 5 osób.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum