×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: na uczelni medycznej powstał ośrodek analizy zagrożeń cywilizacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 listopada 2015 15:16

Ponad 31,6 mln zł kosztowało utworzenie i wyposażenie ośrodka analizy zagrożeń cywilizacyjnych i środowiskowych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB). Będą tu prowadzone i analizowane badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych czy otyłości.

Białystok: na uczelni medycznej powstał ośrodek analizy zagrożeń cywilizacyjnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (19 listopada) podsumowano realizację kilkuletniego projektu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku "Ośrodek do analiz zagrożeń cywilizacyjnych lub środowiskowych i sposobów ich przeciwdziałania". W ramach projektu powstał ośrodek biostatystyki i biomodelowania, przebudowano dwie inne jednostki uczelni, a także zakupiono specjalistyczny sprzęt.

Wartość całego projektu to ponad 31,6 mln zł, z czego w 90 proc. dofinansowany został ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowano od 2008 roku.

Główną częścią projektu jest działające od 2010 r. Centrum Badań Innowacyjnych, gdzie prowadzone są badania nad chorobami cywilizacyjnymi m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia i otyłości. Jak mówił prorektor UMB ds. nauki prof. Adam Krętowski, to pierwsze tego typu centrum w Polsce, gdzie współpracuje ze sobą kilka jednostek i ma jedne z najnowocześniejszych sprzętów do analizy w kraju.

W ramach projektu specjalistyczny sprzęt został zakupiony do dwóch wydziałów uczelni: lekarskiego i farmaceutycznego. To m.in. ultrasonograf do oceny miażdżycy, skaner do badania składu masy ciała, aparatura do analizowania genomów czy badania toksyczności poszczególnych materiałów.

Natomiast powstanie ośrodka biostatystyki pozwoli na analizę danych na uczelni, a nie jak dotąd było, wysyłanie ich do zagranicznych placówek. Prof. Krętowski mówił, że ośrodek biostatystyki jest w obecnym rozwoju nauki i badań bardzo potrzebny. Wyjaśnił, że naukowcy prowadzący badania naukowe otrzymują bardzo wiele danych chemicznych, biochemicznych i medycznych, które muszą być następnie przeanalizowane. W ocenie Krętowskiego, dzięki ośrodkowi "analiza badań nad chorobami cywilizacyjnymi może być lepiej koordynowana i lepiej robiona".

Ośrodek ma być też miejscem do realizacji badań we współpracy z zagranicznymi jednostkami. Obecnie we współpracy z Uniwersytetem w Szanghaju w ośrodku będą analizowane dane dotyczące raka płuc.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od ubiegłego roku uruchomił też międzynarodowe doktoranckie studia biostatystyczne, które mają przygotowywać do pracy w ośrodku biostatystyki. Prof. Krętowski mówił, że jest to wyzwanie dla uczelni, bo obecnie nie ma zbyt wielu osób, które mogłyby na tych stanowiskach pracować.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należy do wiodących polskich uczelni medycznych. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum