Białystok: jest zastrzyk finansowy z NCBR dla UMB

Autor: Izabela Próchnicka - PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2018 17:58

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzyma ponad 7 mln zł wsparcia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Środki te umożliwią m.in. podniesienie kompetencji ponad 1100 pracowników uczelni Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Od października 2018 r. kadra uczelni, ale też studenci, będą mogli jeszcze bardziej podnosić swoje umiejętności, dzięki projektowi finansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Obejmie on ok. 170 pracowników naukowych uczelni, podobną liczbę pracowników administracyjnych i ok. 800 studentów - wyjaśnia rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.

- Projekt umożliwi podniesienie kwalifikacji naukowców w zakresie zarządzania projektami oraz komercjalizacją uzyskanych wyników badań naukowych - poinformował koordynator projektu dr hab. Tomasz Hryszko. Dodał, że bardzo ważną kwestią jest też to, by pracownicy potrafili w prosty, czytelny i zrozumiały sposób prezentować wyniki swoich badań. - Umiejętności te będą doskonalone podczas szkoleń z zakresu wystąpień publicznych oraz tworzenia prac naukowych - dodał Hryszko.

Dla studentów wszystkich wydziałów uczelni przewidziano staże, doskonalenie umiejętności informatycznych, warsztaty, zajęcia praktyczne i wizyty studyjne, naukę języków obcych, podnoszenie wiedzy o tym, jak skutecznie się komunikować. Z zajęć doskonalących skorzysta 767 studentów wydziału lekarskiego, farmaceutycznego i nauk o zdrowiu.

- Studenci będą mieli możliwość odbycia stażu w renomowanych ośrodkach klinicznych, jak i naukowych, oraz zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych pod okiem wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy - podkreśla Tomasz Hryszko. Dodaje, że przewidziane są np. warsztaty, podczas których studenci będą mogli zyskać umiejętności, których nie zdobędą w ramach standardowego programu studiów. Wymienił np. warsztaty z ultrasonografii (USG) jamy brzusznej.

Uczelnia będzie też mogła zaprosić na ponadprogramowe zajęcia wykładowców światowej klasy z zagranicy. Dr hab. Tomasz Hryszko poinformował PAP, że chodzi głównie o specjalistów z takich dziedzin jak: onkologia, choroby cywilizacyjne, komórki macierzyste, zaawansowane techniki analityczne w badaniach biomedycznych.

Pieniądze z NCBR pochodzą z UE z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. W konkursie, który przeprowadziło NCBR, pozytywnie oceniono 100 spośród 117 złożonych wniosków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum