Białystok: Uniwersytet Medyczny uruchomił Mapę Potencjału Badawczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2019 15:25

Mapę Potencjału Badawczego - portal, w którym znajdują się informacje o kadrze specjalistów, sprzęcie do badań, możliwościach wykonania na uczelni badań zarówno przez naukowców jak i przedsiębiorców uruchomił Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Białystok: Uniwersytet Medyczny uruchomił Mapę Potencjału Badawczego
W bazie znajdują się informacje o istniejących na UMB centrach badawczych, ofercie usług, prowadzonych badaniach klinicznych, patentach i licencjach, baza aparatury, baza sprzętu. Fot. profil UMB na Facebook

Jak tłumaczył w poniedziałek (29 kwietnia) na konferencji prasowej prorektor uczelni ds. nauki prof. Marcin Moniuszko, mapa ma w czytelny sposób pokazać potencjał badawczy uczelni, który można wykorzystać do badań i projektów nie tylko medycznych, farmaceutycznych, ale także w innych dziedzinach, które w jakikolwiek sposób wiążą się ze zdrowiem człowieka.

W bazie w łatwy sposób wszyscy zainteresowani mają znaleźć informacje: gdzie, z kim, na jakich urządzeniach mogą przeprowadzić interesujące ich badania i ile to kosztuje. Prorektor zaznaczył, że uczelnia dysponuje zarówno specjalistyczną kadrą jak i najnowocześniejszymi urządzeniami do badań i chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystać je na rzecz badań naukowych czy pacjentów.

Zwrócił uwagę, że byłoby wskazane, gdyby baza mogła służyć rozwojowi badań naukowych również innych badaczy.

- A także np. tych podmiotów komercyjnych, gospodarczych, które mogłyby dzięki skorzystaniu z bazy infrastrukturalnej, bazy eksperckiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podnieść znacząco swój poziom gospodarczy, ofertę swoich usług - mówił prof. Moniuszko. Prorektor zaznaczył, że UMB "otwiera" się w ten sposób na zewnątrz pokazując istniejący potencjał.

Podał przykład branży meblarskiej i badań nad wpływem, jaki na zdrowie człowieka ma dany produkt. Uczelnia liczy też na szersze wykorzystanie jej możliwości w badaniach nad żywnością.

- UMB to oczywiście przede wszystkim praca dla pacjentów, studentów, dla badań naukowych, ale również dla regionu po to, aby ta oferta gospodarcza osiągała jak najbardziej prozdrowotny charakter - mówił Marcin Moniuszko.

W bazie znajdują się informacje o istniejących na UMB centrach badawczych, ofercie usług, prowadzonych badaniach klinicznych, patentach i licencjach, baza aparatury, baza sprzętu.

Dr Andrzej Małkowski, kierownik Biura Transferu Technologii UMB podkreślił, że oferta prezentowana w mapie jest tak skonstruowana, że jest tam mowa o konkretnych, gotowych usługach do wykonania.

- Chcieliśmy, żeby każdy ekspert, który tam jest wpisany, każda usługa, która jest zaprezentowana, każda technologia czy centrum było rzeczywistą usługą, którą można wykonać - podkreślał Małkowski. Wskazał, że rocznie uczelnia jest zaangażowana w kilkadziesiąt komercyjnych projektów we współpracy badawczej o różnym charakterze.

Prorektor Moniuszko zaznaczył, że niewiele polskich uczelni ma takie bazy. Utworzenie mapy potencjału zostało sfinansowane w ramach projektu Inkubator Przedsiębiorczości Plus, który jest na UMB dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unii Europejskiej. Baza jest podpięta pod główną stronę internetową uczelni i będzie cały czas uzupełniania i rozwijana.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum