Białystok: Uniwersytet Medyczny uruchomi studia doktoranckie w zakresie bioinformatyki

Autor: Izabela Próchnicka - PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2017 13:57

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) uruchomi nowe, prestiżowe studia doktoranckie dla młodych naukowców z całego świata. Od jesieni 2018 będą się tam kształcić biostatystycy i bioinformatycy, wykorzystujący w naukach medycznych techniki informatyczne.

Białystok: Uniwersytet Medyczny uruchomi studia doktoranckie w zakresie bioinformatyki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczelnia zdobyła na ten cel pieniądze z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020 i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

UMB jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Kandydatów na studia wyłoni w konkursie, który ruszy na początku 2018 r. Studia skierowane będą do naukowców z całego świata; mogą być wśród nich Polacy - ale tylko ci, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą - poinformował PAP prorektor ds. nauki UMB prof. Marcin Moniuszko. Preferowani będą naukowcy, którzy mają np. ciekawe, zaawansowane indywidualne projekty badawcze.

Prof. Moniuszko podkreślił, że projekt jest prestiżowy, bo UMB jest jedyną polską uczelnią wyższą, która zdobyła pieniądze z konkursu COFUND 2016 programu Horyzont 2020 w perspektywie finansowej 2014-2020. Przed UMB granty w konkursie COFUND zdobyły - jak podaje Ministerstwo Nauki - Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Instytut Chemii Fizycznej PAN i Narodowe Centrum Nauki.

Międzynarodowe, interdyscyplinarne studia doktoranckie z biologii medycznej i biostatystyki potrwają cztery lata. Mają być szansą na rozwój dla młodych badaczy zajmujących się głównie chorobami takimi, jak nowotwory, cukrzyca, choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe czy neurodegeneracyjne. Chodzi o szukanie nowych wskaźników, tzw. markerów wczesnego wykrywania tych chorób.

Prorektor Moniuszko zauważa, że współczesna medycyna staje się coraz bardziej "spersonalizowana". Lekarze starają się dopasować diagnostykę i terapię indywidualnie do każdego pacjenta, w oparciu o dokładne dane z analiz z badań chorego.

- Jeżeli wykonamy np. badanie genomowe, czyli badanie całego genomu, jeżeli wykonamy badanie tzw. proteomowe czyli wszystkich białek pacjenta, nie tylko wybranych jak dotychczas się robi, albo badanie metabolomowe, czyli zbadamy wszystkie metabolity, a nie tylko wybrane - to ilości danych przekraczają pojęcie przeciętnego odbiorcy urządzeń informatycznych i wymagają zupełnie nowego podejścia - zaznacza prof. Moniuszko.

Jak tłumaczy, do analizy tych danych nie wystarczą proste metody statystyczne znane z podstawowych badań biomedycznych. Potrzebne są tu raczej analizy określane jako bioinformatyka, "których efektem może być również stworzenie algorytmów diagnostycznych, także opartych o pewne elementy sztucznej inteligencji".

Moniuszko dodaje, że mało jest w Polsce specjalistów z takimi umiejętnościami, bo interpretacja danych medycznych - jak mówi - w konkretnych kontekstach, to nowa, rozwijająca się dziedzina.

- Informatycy i lekarze mówią kompletnie innymi językami. Nam chodzi natomiast o wykształcenie grupy interdyscyplinarnych specjalistów, którzy będą rozumieli oba konteksty, zarówno medyczny jak i analityczny. To duże, ambitne zadanie - ocenił Moniuszko.

Doktoranci mają mieć opiekunów z różnych ośrodków naukowych w Europie. UMB liczy także na to, że projekt będzie zachętą dla młodych polskich naukowców do powrotu do kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum