Białystok: Centrum Symulacji Medycznych UMB prawie gotowe

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 26 września 2017 09:50

W Centrum Symulacji Medycznych, które powstaje przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, trwają ostatnie prace. Gotowe są już m.in. SOR, sala porodowa, dwie sale do ćwiczeń dla przyszłych stomatologów. Centrum czeka już tylko na karetkę. Zajęcia dla studentów mają ruszyć od października br.

Białystok: Centrum Symulacji Medycznych UMB prawie gotowe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od nowego roku akademickiego 2017/18 studenci czwartego, piątego i szóstego roku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i pielęgniarsko-położniczego UMB będą mogli korzystać z wybudowanego kosztem 30 mln zł Centrum Symulacji Medycznych.

W nauce ma im pomagać m.in. fantom "wysokiej wierności" o nazwie Tadzio - odpowiednik małego pacjenta - informuje Kurier Poranny. Można mu zbadać puls, kaszle, oddycha. Za lustrem weneckim zasiądzie kontroler, który ma nadzorować studentów i sterować fantomem.

Możliwych scenariuszy ćwiczeń z fantomem jest sporo: krwotok wewnętrzny, zewnętrzny, zadławienie, duszności, zawał mięśnia sercowego, zapaść. Przyszli lekarze zmierzą się także z przypadkami w chorobach przewlekłych: arytmią mięśnia sercowego, migotaniem przedsionków, niedotlenieniem.

W Centrum studenci będą mieli 5 proc. zajęć klinicznych. Pozostałe odbędą się w szpitalach, przy prawdziwych pacjentach.

Więcej: www.poranny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum