Będzie trzeci etap rekrutacji na rezydentury. Bromber: dążymy do tego, żeby wszystkie miejsca były wykorzystane
Ministerstwo Zdrowia wprowadza kolejne zmiany w rekrutacji na specjalizacje. Od jesiennej sesji egzaminacyjnej w 2023 r. będzie trzeci etap. Jak mówi Rynkowi Zdrowia wiceminister Piotr Bromber, resort zdecydował się wprowadzić przepisy korygujące, "bo dąży do tego, żeby wszystkie miejsca były wykorzystane". Nowe zapisy znalazły się w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej.

- Nowe rozwiązanie, umożliwiające trzeci etap rekrutacji na szkolenie specjalizacyjne w oparciu o miejsca rezydenckie, zapisano w nowym - art. 16ca, który zostanie dodany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty
- - Wprowadzamy zmianę poprzez dodanie trzeciego etapu, pozwalającą na przydzielenie niewykorzystanych miejsc szkoleniowych - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia wiceminister zdrowia Piotr Bromber
- To rozwiązanie jest podobne do funkcjonującego wcześniej, z tym że dotyczy tylko rekrutacji na rezydentury w dziedzinach priorytetowych
- Jak tłumaczy Piotr Bromber, ministerstwo wprowadzając korektę w obowiązującym w procesie rekrutacji dąży do tego, żeby wszystkie miejsca były wykorzystane
- Ministerstwo Zdrowia informuje, że dziś zostanie opublikowanych 45 nowych programów specjalizacyjnych. Kolejne do końca lutego
Szybka zmiana w ustawie. Trzecia tura rekrutacji na rezydentury
Na obecnym etapie legislacji, dla szybkiego przeprowadzenia zmiany, Ministerstwo Zdrowia przedstawiło ją w art. 41 procedowanej w Parlamencie RP ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.
Resort zapisał korektę w przepisach, umożliwiającą wprowadzenie trzeciego etapu rekrutacji na miejsca rezydenckie, obserwując przebieg postępowania w jesiennym rozdaniu rezydentur w 2022 r. W całej Polsce było aż 1147 niewykorzystanych miejsc rezydenckich.
- Wprowadzamy zmianę poprzez dodanie trzeciego etapu pozwalającego na przydzielenie niewykorzystanych miejsc szkoleniowych - podobnie jak to było wcześniej, ale tylko w dziedzinach priorytetowych - wyjaśnia wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Po analizie wyników postępowania Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy wprowadzające korektę w procesie kwalifikacji.
– Wiele osób zakwalifikowanych do odległych województw, pomimo takiego wyboru, nie zdecydowało się jednak w obydwu etapach kwalifikacji przyjąć miejsc szkoleniowych. A to oznaczało brak możliwości kwalifikacji innych osób - uzasadnia wiceminister.
Nowe regulacje, rozszerzające rekrutację na miejsca rezydenckie o trzeci etap, mają obowiązywać od 1 lipca 2023 r.
Zmiany szykują się też w programach specjalizacyjnych, które jak informuje resort zdrowia "zgodnie z przyjętymi założeniami, będą zatwierdzane przez cały luty, aby można je było wykorzystać w szkoleniach specjalizacyjnych, które rozpoczną się wiosną 2023 r.".
- Dziś opublikujemy pierwsze 45 programów. Oznacza to, że od tego momentu jednostki szkolące mogą ubiegać się o akredytację w oparcie o te właśnie nowe programy. Dostosowaliśmy je do znowelizowanej w 2020 r. ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - mówi Piotr Bromber.
Co się zmienia? Jak wyjaśnia wiceminister, programy zawierają kurs atestacyjny, którego wcześniej nie było, a nie ma w nich, dotychczas obligatoryjnych dla wszystkich - szkoleń z ratownictwa medycznego czy zdrowia publicznego (będą przeniesione do stażu podyplomowego), wybrane moduły zawierają staż w podmiotach leczniczych I i II stopnia zabezpieczenia.
- Część programów skróciliśmy, zachowując oczywiście zgodność z przepisami europejskimi, wszystkie unowocześniliśmy. Trzeba pamiętać, że obecnie obowiązujące programy są z 2014 roku. Wielu procedur medycznych już się nie wykonuje, a inne wykonuje, ale zupełnie inaczej niż 10 lat temu - dodaje wiceminister.
Wiosenna tura po staremu. Zmiany w rerkutacji wejdą w życie 1 lipca
Podczas trwającej właśnie wiosennej rekrutacji (ruszyła 1 lutego) zasady przewidują jeszcze dwa etapy postępowania kwalifikacyjnego. Lekarz zakwalifikowany w drugim etapie potwierdza przyjęcie miejsca specjalizacyjnego za pomocą SMK w terminie 10 dni od dnia opublikowania listy rankingowej. Brak potwierdzenia uznaje się za ostateczne odstąpienie lekarza od postępowania kwalifikacyjnego.
Obecnie resort zdrowia przygotował 4178 miejsc rezydenckich, w tym 2998 w dziedzinach priorytetowych.
- To rekordowa liczba – w rekrutacjach wiosennych. W ostatnich latach wystawialiśmy ok. 2000 rezydentur - mówi Piotr Bromber.
Jak trzeci etap rekrutacji opisują wprowadzane przepisy?
Art. 41 ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wprowadza zmiany dotyczące rekrutacji na miejsca rezydenckie poprzez dodanie art. 16ca w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, 1733, 2731 i 2770)
1. W przypadku gdy po ogłoszeniu ostatecznych list lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do odbywania szkolenia specjalizacyjnego pozostaną niewykorzystane miejsca rezydenckie (...) minister właściwy do spraw zdrowia może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego etapu postępowania kwalifikacyjnego.
2. Minister właściwy do spraw zdrowia informuje na stronie internetowej obsługującego go urzędu o przeprowadzeniu albo nieprzeprowadzeniu dodatkowego etapu postępowania kwalifikacyjnego, w terminie 5 dni od dnia ogłoszenia ostatecznych list lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Informując o przeprowadzeniu dodatkowego etapu postępowania kwalifikacyjnego minister właściwy do spraw zdrowia podaje termin ogłoszenia list lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkolenia specjalizacyjnego po dodatkowym etapie.
3. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego przyznawane są wyłącznie miejsca rezydenckie w priorytetowych dziedzinach medycyny w ramach wolnych miejsc szkoleniowych, niewykorzystanych w danym postępowaniu kwalifikacyjnym (...).
4. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego biorą udział lekarze niezakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w danym postępowaniu kwalifikacyjnym, którzy wskazali co najmniej jeden wariant wyboru obejmujący priorytetową dziedzinę medycyny w trybie rezydenckim i nie zostali zakwalifikowani na ten wariant w ramach pierwszego albo drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego.
5. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego lekarz nie może zostać zakwalifikowany w ramach wariantów wyboru dotyczących miejsc, na które został już zakwalifikowany w pierwszym lub drugim etapie postępowania, i których przyjęcia lekarz nie potwierdził.
6. Dodatkowy etap postępowania kwalifikacyjnego przeprowadza dyrektor CMKP za pomocą SMK.
7. Do przeprowadzania dodatkowego etapu postępowania kwalifikacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przeprowadzania pierwszego i drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego.
8. W przypadku gdy liczba lekarzy, którzy mogą zostać zakwalifikowani w dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego w ramach miejsc szkoleniowych, niewykorzystanych w danym postępowaniu kwalifikacyjnym, jest większa niż liczba niewykorzystanych miejsc rezydenckich, dyrektor CMKP określa minimalny wynik postępowania, w tym średnią arytmetyczną ocen z egzaminów w okresie studiów oraz czas złożenia wniosku, jaki należało uzyskać, aby zostać zakwalifikowanym w dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego, tak aby liczba osób zakwalifikowanych w tym etapie nie przekroczyła liczby niewykorzystanych miejsc rezydenckich.
9. W przypadku przeprowadzenia dodatkowego etapu postępowania kwalifikacyjnego, w pierwszej kolejności do odbywania szkolenia specjalizacyjnego kieruje się lekarzy zakwalifikowanych w pierwszym i drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego.”
To skierowanie trzeba zgłosić do 30 dni inaczej przepada
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)