Będzie możliwe powtórzenie egzaminu specjalizacyjnego

Autor: Mariusz Klencki • • 20 grudnia 2010 12:42

Rozwiązania prawne zawarte w projekcie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty pozwolą w sytuacjach nadzwyczajnych na powtórzenie egzaminu specjalizacyjnego - mówi doc. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. - Ponadto w miejsce praktycznego egzaminu pojawi się egzamin ustny, wzbogacony o elementy praktyczne z danej dziedziny medycyny.

Będzie możliwe powtórzenie egzaminu specjalizacyjnego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kiedy wynik egzaminu będzie budził poważne wątpliwości lub dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń losowych, wówczas będzie można skorzystać z odpowiedniej drogi prawnej, która umożliwi powtórzenie egzaminu.

Obecnie, nawet w sytuacji, gdy egzaminowany zda część testową egzaminu z najlepszym wynikiem, a nie zda części praktycznej to i tak musi powtórzyć cały egzamin.

Proponowane przez nas rozwiązania, które znalazły się w tym projekcie ustawy, przewidują również zniesienie egzaminu praktycznego, który w naszym stanie prawnym, szczególnie w specjalnościach zabiegowych, był prawie niemożliwy do przeprowadzenia.

Trudno, aby lekarz na egzaminie z chirurgii usuwał wyrostek robaczkowy na ocenę... W miejsce praktycznego egzaminu pojawi się egzamin ustny wzbogacony o elementy praktyczne z danej dziedziny medycyny.

Zastanawiamy się również nad nagrywaniem przebiegu egzaminu. Choć na razie myśleliśmy o dokumentowaniu części testowej, co zapobiegałoby ewentualnej nieuczciwości ze strony zdających.

Co do dbania o bezstronność komisji egzaminacyjnych – owszem, można by przeprowadzać egzaminy lekarzy z Gdańska np. w Łodzi, tyle, że przysporzyłoby to zdającym dodatkowych kosztów i problemów organizacyjnych. I tak przy najliczniejszych egzaminach, takich jak choćby egzamin z interny, gdzie komisja jest bardzo liczna, egzamin przeprowadzany jest tylko w jednym miejscu w Polsce.

Lekarze, którzy zdają egzaminy specjalizacyjne narzekają czasami, że członkowie komisji albo nie są obiektywni, albo mają zbyt małą wiedzę. Jednak trzeba pamiętać, że są to oceny bardzo subiektywne oraz że nikt nie wymyślił lepszego rozwiązania niż to, w którym niespecjalistów oceniają specjaliści.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum