Będzie mniejsza liczba specjalizacji, pojawią się umiejętności lekarskie

Autor: KL, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 11:02

Ministerstwo Zdrowia planuje zmianę polegającą na tym, że w ramach poszczególnych dziedzin medycyny zdobywane byłyby przez lekarzy umiejętności. Specjalności lekarskich też miałoby być mniej - zamiast 77 byłoby ich 50.

Będzie mniejsza liczba specjalizacji, pojawią się umiejętności lekarskie
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Fot. Marek Misiurewicz

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty został przygotowany m.in. przez lekarzy rezydentów i częściowo realizuje zapisy porozumienia z ministrem zdrowia, które zakończyło ich zeszłoroczny protest. Został on już przekazany do resortu i jest w konsultacjach wewnętrznych. Plany wprowadzenia zmian w specjalizacjach medycznych (zapowiadane w porozumieniu) potwierdziła w środę (20 lutego) w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Jak mówiła wiceminister, w tej chwili kształcimy lekarzy w 77 specjalnościach. To dość duża liczba - przyznała i dodała, że ministerialny zespół pracujący nad zmianami w tym obszarze zaproponował ich ograniczenie do 50.

Szczurek -Żelazko zapewniła, że wszystko odbywa się przy udziale konsultantów w poszczególnych dziedzinach i ekspertów. - Jeśli wprowadzimy te zmiany, to będziemy pracować nad konkretnymi umiejętnościami w ramach poszczególnych specjalności -  podkreślała.

W projekcie zaproponowano wyodrębnienie specjalizacji, specjalizacji szczegółowych (podspecjalizacji) oraz umiejętności lekarskich (związanych z przeprowadzaniem określonych procedur diagnostycznych i terapeutycznych).

Jak wspominaliśmy, nad założeniami nowych rozwiązań pracował zespół powołany zarządzeniem ministra zdrowia. Zespołowi przewodniczył dr Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, członek prezydium (i były wiceprzewodniczący) Porozumienia Rezydentów OZZL, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

Proponowane zmiany zakładają m.in. likwidację kilku specjalizacji, które staną się umiejętnościami, uregulowanie kwestii wynagrodzeń dla wszystkich grup lekarzy, maksymalne ograniczenie biurokracji, przebudowę modelu egzaminów lekarskich, wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji, istotne zmiany prawa pracy i dyżurów medycznych, a także wprowadzenie państwowego egzaminu modułowego (PEM), po którym lekarz będzie mógł na siebie kontraktować świadczenia.

Jak wyjaśniał nam dr Jarosław Biliński, jeżeli projekt nowelizacji proponowany przez Zespół wszedłby w życie, byłaby to jedna z większych reform systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów oraz prawa pracy od momentu wprowadzenia rezydentur.

W skład Zespołu, który opracował projekt, oprócz dra Jarosława Bilińskiego weszli: dr hab. Marcin Grabowski (wiceprzewodniczący Zespołu), lek. Łukasz Jankowski, lek. Tomasz Imiela, prof. Mariusz Klencki, prof. Ryszard Gellert, prof. Stanisław Pomianowski, prof. Piotr Socha, dr hab. Romuald Krajewski, lek. dent. Anna Lella.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum