Będą stypendia dla lekarzy i pielęgniarek z UE, które pozwolą im pracować na polskich uczelniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2020 15:29

Kilkadziesiąt osób - lekarzy i pielęgniarek pracujących poza Polską - może liczyć na stypendia umożliwiające im pracę na polskich uczelniach. - Program ma zachęcić naukowców za granicą, by działali na rzecz rozwoju kadry medycznej w Polsce - powiedział w czwartek (29 października) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Będą stypendia dla lekarzy i pielęgniarek z UE, które pozwolą im pracować na polskich uczelniach
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W czwartek (29 października) ogłoszono start programu "Medyk NAWA - Wsparcie uczelni kształcących na kierunkach medycznych - pilotaż 2020 r.". W ramach niego uczelnie medyczne będą mogły jeszcze w tym roku zaprosić do współpracy lub zatrudnić lekarzy - naukowców, lekarzy - praktyków (w tym lekarzy dentystów) oraz pielęgniarki i położne z Unii Europejskiej, a także z Wielkiej Brytanii.

- Potrzebujemy coraz więcej kadry dydaktycznej z zakresu kierunków medycznych - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał: - Do tych naukowców przebywających poza granicami naszego kraju, którzy mogliby wrócić do kraju i zająć się kształceniem naszych lekarzy i naszych pielęgniarek, kierujemy program Medyk NAWA.

Na pilotażowy program zostaną przeznaczone maksymalnie 4 mln zł. NAWA przyzna roczne stypendia w wysokości 7,5 tys. zł miesięcznie dla lekarzy oraz 5 tys. zł miesięcznie dla pielęgniarek i położnych. Stypendysta NAWA może liczyć także na jednorazowy dodatek na zagospodarowanie się (12 tys. zł) oraz dodatek mobilnościowy (5 tys. zł dla stypendysty i 2 tys. zł dla każdego członka rodziny).

- Mamy nadzieję pomóc w powrotach kilkudziesięciu osobom - powiedziała dyrektor NAWA Grażyna Żebrowska.

Minister Czarnek wyjaśnił, że jego resortowi podlega 12 uczelni z kierunkami lekarskimi i ponad 150 kierunków kształcenia pielęgniarek. To uzupełnienie w stosunku do działalności Ministerstwa Zdrowia, któremu podlegają uniwersytety medyczne.

Cytowany w komunikacie NAWA wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz powiedział: - Zapraszamy do przyjazdu do Polski lekarzy i pielęgniarki ze wszystkich krajów UE oraz tych szukających możliwości kontynuowania kariery zawodowej poza Wielką Brytanią. Stwarzamy im warunki, by wykorzystali swoje doświadczenie zawodowe w pracy na polskich uczelniach medycznych i w polskiej służbie zdrowia, która teraz potrzebuje każdego wsparcia w zakresie kadrowym i dzielenia się najlepszymi praktykami zawodowymi

Wyraził nadzieję, że ten pilotażowy program będzie zachętą do powrotu do kraju również dla naszych rodaków, którzy myślą o przeprowadzce do Polski.

- Polacy stanowią dużą grupę zawodową w angielskiej służbie zdrowia. Szacuje się, że pracuje w niej ok. 10 tys. Polek i Polaków - dodał Wojciech Maksymowicz.

Przemysław Czarnek pytany, czy jego resort planuje inne działania, aby wspierać uczelnie medyczne, powiedział, że w piątek podpisał rozporządzenie skierowane do uczelni medycznych, które daje rektorom możliwość zmian programowych, by studenci ostatnich lat, przyszli lekarze mogli zaliczać praktyki zawodowe uczestnicząc w życiu szpitala i służąc tam swoją pomocą.

Dodał też, że w czwartek rano podpisał z kolei rozporządzenie zakładające, że studenci w ramach praktyk mogą się zaangażować w pomoc Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu.

- Stworzyliśmy podstawy prawne, by studenci pomagając np. w telefonowaniu do osób, które powinny być objęte kwarantanną, mogli swoją pracę w GIS i powiatowych inspektoratach sanitarnych zaliczyć jako praktyki zawodowe - posumował minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum