Badanie jakości życia osób starszych, w tym związanej ze zdrowiem. GUMed opublikował wyniki

Autor: oprac. KM • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, GUMed/Rynek Zdrowia07 września 2022 14:15

7 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o publikacji wyników badania PolSenior 2. Badanie to zrealizowane zostało przez Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Badanie jakości życia osób starszych, w tym związanej ze zdrowiem. GUMed opublikował wyniki
Naukowcy zaangażowali do badania ok. 6 tys. osób między 60. a 106. rokiem życia. Fot. Adobestock
  • 7 września Ministerstwo Zdrowia podało informację, że zostały opublikowane wyniki badania PolSenior 2. To badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem
  • Realizatorem badania był Gdański Uniwersytet Medyczny, a w realizacji pomogły środki Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020
  • Badanie objęło reprezentatywną grupę blisko 6 tys. Polaków w wieku od 60 do 106 lat

Reprezentatywna grupa kluczem do sukcesu badania

Jak przyznaje Ministerstwo Zdrowia, naukowcy, dzięki zaangażowaniu 6 tys. osób między 60. a 106. rokiem życia mogli uzyskać przekrojowy obraz sytuacji zdrowotnej i społeczno-ekonomicznej osób starszych w Polsce. Badania terenowe trwały od września 2018 do grudnia 2019 roku.

W komunikacie resortu czytamy, że w zespole realizującym projekt pracowali nie tylko doświadczeni pracownicy naukowi GUMed, ale również eksperci w dziedzinie geriatrii i gerontologii z innych ośrodków naukowych w Polsce. Spora część ekspertów była zaangażowana w prace nad realizacją projektu PolSenior 1, zakończonego w 2012 roku.

Wyniki umożliwią zdefiniowanie potrzeb seniorów

Wyniki badania przedstawiono w monografii – raporcie pt.: „Polsenior 2 – Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem”.

Ministerstwo Zdrowia wyraża nadzieję, że wyniki badania przedstawione w opracowaniu "umożliwią dokładniejsze zdefiniowanie obecnych i przyszłych potrzeb seniorów, a także pozwolą na pełniejsze dostosowanie prowadzonych oraz projektowanych działań systemowych do zachodzących zmian społecznych i demograficznych".

Monografia w wersji elektronicznej dostępna jest na stronie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum