Badaczki nagrodzone za pracę m.in. o procesach bólowych

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2012 11:41

W Warszawie po raz 12. przyznano stypendia L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki. Dwie badaczki pracujące nad habilitacją uzyskały po 30 tys. zł, a trzy doktorantki dostały stypendium wynoszące po 25 tys. zł.

Badaczki nagrodzone za pracę m.in. o procesach bólowych
Jak informuje serwis PAP Nauka w Polsce, każdego roku 5 wybitnych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L’Oréal Polska. Od 2010 roku stypendium wynosi na poziomie doktoratu - 25 tys. zł, habilitacji - 30 tys. zł.

Laureatką stypendium habilitacyjnego została dr Katarzyna Starowicz-Bubak z Zakładu Farmakologii Bólu, w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie. Naukowiec pracuje nad rolą wybranych receptorów waniloidowych i kanabinoidowych w przewlekłych procesach bólowych.

Drugą nagrodzoną badaczką, która pracuje nad habilitacją jest dr Marta Szajnik-Szczepański z Kliniki Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Moje zainteresowania badawcze dotyczą immunobiologii nowotworów ludzkich, a w szczególności nowotworów kobiecych narządów płciowych. Interesują mnie procesy interakcji komórek nowotworowych z komórkami układu odpornościowego - wyjaśnia laureatka.

Wśród nagrodzonych doktorantek znalazła się Magdalena Bartnik z Zakładu Genetyki Medycznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Naukowiec w swojej pracy bada jak nieprawidłowości genomu mogą wpływać na zaburzenia neurorozwojowe u dzieci.

Inna z laureatek, Joanna Malinowska Katedry Biochemii Ogólnej Uniwersytetu Łódzkiego pracuje nad zaburzeniami hemostazy w hiperhomocysteinemii.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum