Badaczka z Collegium Medicum UJ na liście 100 Kobiet Roku 2022 "Forbes Women"
Karolina Brzegowy, badaczka związana z Katedrą Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, znalazła się na liście 100 Kobiet Roku 2022 magazynu "Forbes Women".

- Karolina Brzegowy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazła się na liście 100 Kobiet Roku 2022 magazynu "Forbes Women"
- Na co dzień związana jest z Katedrą Anatomii CM UJ. Od 2022 r. jest kierownikiem projektu finansowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki, gdzie bada skrzepliny udarowe
- Lista Forbes obejmuje najbardziej wpływowe przedstawicielki biznesu, finansów, nauki, sztuki i sportu
Witamina D a demencja. Najnowsze ustalenia naukowców
Badaczka z Collegium Medicum UJ na liście 100 Kobiet Roku 2022 "Forbes Women"
Jak poinformował w komunikacie z 9 grudnia Uniwersytet Jagielloński, Karolina Brzegowy, badaczka związana z Katedrą Anatomii Collegium Medicum UJ, znalazła się na liście 100 Kobiet Roku 2022 magazynu "Forbes Women". Wcześniej lekarka otrzymała stypendium ministra edukacji i nauki, była również dwukrotną laureatką programu "Najlepsi z Najlepszych! 4.0" i nagrody PAN Laur Medyczny im. dr. Wacława Mayzla.
W informacji UJ zostało podkreślone, że kilka dni temu praca badawcza Karoliny Brzegowy została doceniona przez złożone z 18 wybitnych przedstawicieli polskiej nauki jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Program ma nagradzać osiągnięcia naukowe polskich badaczek, zapewniać wsparcie finansowe oraz "promować różnorodność i równość w nauce".
Unaczynienie ośrodkowego układu nerwowego to główny obszar badań Karoliny Brzegowy
Brzegowy w swojej pracy naukowej koncentruje się wokół tematyki unaczynienia ośrodkowego układu nerwowego. W trakcie studiów badała anatomię układu żylnego mózgu oraz wpływ zmienności anatomicznych tętnic mózgowych na krążenie oboczne w udarze mózgu.
Od 2022 r. jest kierownikiem projektu finansowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki, gdzie bada skrzepliny udarowe. Dotychczasowa działalność badawcza zaowocowała sześcioma publikacjami w renomowanych czasopismach naukowych. W czterech z nich jest wiodącym autorem. Wyniki badań prezentowała podczas wystąpień na 13 krajowych i zagranicznych kongresach naukowych, w tym Radiological Society of North America (RSNA) Annual Meeting.
Wraz z zespołem badawczym zbiera dane i wykonuje badania obrazowe i histologiczne skrzeplin. Wykorzystuje takie metody jak tomografia komputerowa izolowanej skrzepliny i mikrotomografia komputerowa (mikro-CT). Badania mają doprowadzić do sklasyfikowania skrzeplin według ich głównego składnika (m.in. bogate w erytrocyty, bogate w fibrynę) i porównania różnic w ich obrazie w badaniach radiologicznych. Analiza danych klinicznych pacjentów związanych z trombektomią mechaniczną natomiast pozwoli na ocenę wpływu składu skrzepliny na leczenie udaru.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)