BCC: zawód technika farmaceutycznego powinien pozostać

Autor: BCC/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2014 14:20

Na wniosek ministra zdrowia rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego przewiduje wygaszanie w roku szkolnym 2016/2017 kształcenia w zawodzie m.in. technik farmaceutyczny, prowadzonego przez szkoły policealne.

W ocenie BCC arbitralne pozbawienie dostępu do tego zawodu pozostaje w sprzeczności z prowadzoną konsekwentnie przez rząd polityką deregulacji zawodów.

"Słabością tego projektu jest brak, w treści uzasadnienia, jasno sformułowanego celu tej regulacji. Brakuje propozycji rozwiązań alternatywnych, dotyczących kształcenia i dokształcania techników farmaceutycznych na wyższym poziomie uniwersyteckim. Zdaniem przedsiębiorców, firm członkowskich BCC z branży farmaceutycznej i kosmetycznej, taka regulacja powinna być poprzedzona rzetelnie przeprowadzoną analizą rynku pracy i oceną skutków ekonomicznych dla branż: farmaceutycznej, kosmetycznej oraz żywności i żywienia" - uważa organizacja.

Zdaniem BCC, dostępne raporty Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie wskazują, że jest to zawód „nadwyżkowy”. Wnioskodawcy nie uwzględniają faktu, że technicy farmaceutyczni pracują nie tylko w ogólnodostępnych aptekach, ale także w aptekach szpitalnych i innych podmiotach leczniczych wykonujących stacjonarne całodobowe świadczenia zdrowotne, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych, laboratoriach, przemyśle farmaceutycznym oraz związanym z żywieniem i żywnością (suplementy diety), a także kosmetycznym.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum