Arcybiskup: kapelan szpitalny, to powołanie

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2010 09:05

Kapelan, i to nie tylko katolicki, jest jednym z pracowników szpitala, a jego funkcja jest ze swojej natury powołaniem społecznym - przypomina przed świętami Bożego Narodzenia abp. Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Arcybiskup: kapelan szpitalny, to powołanie

W Naszym Dzienniku arcybiskup Zimowski zwraca uwagę na zjawisko utrudniania kapelanom szpitalnym pracy z chorymi w krajach Europy Zachodniej, jego zdaniem np. w Hiszpanii, uchodzącej przecież za równie katolicką i przywiązaną do tradycji jak nasz kraj.

Arcybiskup podkreśla, że w kręgu oddziaływania kapelana znajdują się nie tylko chorzy (pacjenci), ale także szeroko otoczenie chorego (personel szpitalny, rodzina). Zauważa, że wszyscy, według powierzonego im zadania, pełnią służbę życiu – szczególnie lekarze, pielęgniarki, pracownicy administracji, przedstawiciele wolontariatu i inni.

W rozmowie z Naszym Dziennikiem porusza jeszcze takie wątki, jak: brak odpowiednich form prawnych w udostępnianiu i stosowaniu nowych technologii medycznych, rola katolickich instytucji służby zdrowia, traktowanie chorych przez państwa jako ciężaru.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum