×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ankieta: obowiązkowy staż w szpitalu powiatowym - tak czy nie? Spór pokoleniowy lekarzy

Autor: Konsylium24/Rynek Zdrowia24 lutego 2020 21:03

Ponad połowa ankietowanych lekarzy (58 proc.) nie popiera wprowadzenia obowiązkowego półrocznego stażu w szpitalach powiatowych - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez portal dla lekarzy, Konsylium24.pl. Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Ankieta: obowiązkowy staż w szpitalu powiatowym - tak czy nie? Spór pokoleniowy lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opublikowany 9 stycznia 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wciąż wzbudza dyskusję. Wątpliwości wynikają m.in. z zapisu o wprowadzeniu dla rezydentów obowiązkowego 6-miesięcznego stażu, który ma odbywać się w ramach modułu podstawowego z chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej oraz pediatrii w szpitalu I lub II stopnia zabezpieczenia w sieci szpitali. 

W praktyce oznacza to, że młodzi lekarze trafią na staż do szpitali powiatowych, co zdaniem Ministerstwa Zdrowia pozwoli im na zdobycie szerszego doświadczenia, rozwiązując jednocześnie problem braków kadrowych w placówkach powiatowych.

Na takie rozwiązanie optymistycznie zareagowali dyrektorzy placówek, deklarując gotowość przyjęcia rezydentów. A co sądzą lekarze?

O opinię zapytał serwis dla lekarzy Konsylium24.pl, przeprowadzając ankietę, w której udział wzięło prawie 1600 lekarzy. Zdania okazały się być podzielone. Ponad połowa ankietowanych (58 proc.) odpowiedziała, że nie popiera pomysłu MZ wprowadzenia obowiązkowego półrocznego stażu w szpitalach powiatowych.

Zaskakujące rozbieżności opinii pojawiają się jednak  po wyodrębnieniu respondentów według stażu pracy.

Wyniki ankiety pokazały bowiem, że z zapisem ustawy zgadza się aż 60 proc.lekarzy ze stażem powyżej 31 lat - w porównaniu do zaledwie 24 proc. młodszych kolegów (poniżej 5 lat pracy), którzy wyrazili taką samą opinię. W grupie ankietowanych, których staż wykonywania zawodu wynosił 6–30 lat, większość osób nie popierała pomysłu MZ, choć wraz ze wzrostem przepracowanych lat malały rozbieżności w zdaniach lekarzy.

Zgodnie z wynikami sondażu starsze pokolenie lekarzy patrzy na staż w szpitalu powiatowym znacznie przychylniej niż młode - w trakcie rezydentury lub niedługo po niej.

Według przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia staże rezydentów w szpitalach powiatowych mogłyby być swoistym lekarstwem na braki kadrowe w tego typu placówkach, a także dać rezydentom możliwość częstszego kontaktu z pacjentem i zdobycia szerszego doświadczenia. Rozwiązanie to odpowiada zarówno organom decyzyjnym opieki zdrowotnej, jak i dyrektorom szpitali. Część lekarzy zaznacza jednak, że to pozbawia ich szansy na samodzielny wybór miejsca odbycia stażu, a więc ścieżki rozwoju kariery zawodowej.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Konsylium24.pl 55 proc. lekarzy uważa, że głównym celem wprowadzenia obowiązkowego stażu w szpitalu powiatowym jest rozwiązanie problemu braków kadrowych w tych placówkach. Tego zdania jest 69 proc. ankietowanych ze stażem pracy poniżej 5 lat i 59 proc. o stażu między 6 a 10 lat, ale jedynie 39 proc.osób mających powyżej 31 lat stażu. Ta grupa najczęściej (51 proc.) wyrażała opinię, że rozwiązanie to umożliwia rezydentom poznanie "prawdziwej medycyny" oraz zdobycie doświadczenia i umiejętności praktycznych - z czym zgadza się jedynie 15% lekarzy o stażu poniżej 5 lat.

Okazało się również, że jedynie 12 proc. wszystkich respondentów uznało obowiązkowe staże w szpitalach powiatowych za ograniczenie rezydentom wolności wyboru kariery zawodowej i próbę sprawowania nad nimi większej kontroli - najwięcej osób w grupie do 5 lat stażu (16 proc.), a najmniej w grupie od 21 do 30 lat stażu (8 proc.).

Ze względu na wprowadzenie obowiązku wykonywania stażu w konkretnej placówce medycznej, aby go zrealizować część rezydentów musiałaby dojeżdżać do nowego miejsca pracy bądź spróbować znaleźć zakwaterowanie w innym mieście, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Rozwiązaniem Ministerstwa Zdrowia  ma być przyznanie rezydentom, którzy będą musieli dojeżdżać na staż powyżej 30 km, dodatku w wysokości 400 zł miesięcznie.

Kiedy serwis Konsylium24.pl zapytał lekarzy, co sądzą o takim rozwiązaniu 41 proc. z nich uznało, że i tak żadne pieniądze nie przywrócą straconego czasu i możliwości nauki w miejscu zgodnym z wyborem lekarza. Taką odpowiedź najczęściej uzyskano od młodych lekarzy, poniżej 5 lat stażu pracy (44 proc.), a najrzadziej od osób o stażu przekraczającym 31 lat (36 proc).

Ponadto spośród wszystkich respondentów 39 proc. zadeklarowało, że propozycja MZ jest nieadekwatna do ponoszonych kosztów i kwota ta powinna być znacznie wyższa. Natomiast 21 proc. uznało pomysł za sprawiedliwy i rozsądny - wśród nich przeważali najbardziej doświadczeni lekarze (27 proc.), w porównaniu do najmłodszych kolegów (11 proc.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze