Anglojęzyczne studia medyczne na UJ nie dla Polaków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2009 11:30

Medycyna na Uniwersytecie Jagiellońskim po angielsku nadal tylko dla obcokrajowców. Polakom na przeszkodzie w studiowaniu stoi... polskie obywatelstwo! - pisze Gazeta Wyborcza.

Przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego działa Szkoła Medyczna z wykładowym angielskim. To dzienne, płatne studia. Za rok nauki trzeba tu zapłacić od 11 do 12 tys. euro. Na przyszły rok akademicki jest więcej chętnych niż miejsc. Z kilkunastu krajów, głównie z Kanady, USA i Norwegii.

Dla Polaków są na UJ bezpłatne dzienne studia medyczne, ale po polsku. Tymczasem odkąd Unia Europejska otworzyła się przed polskimi lekarzami, coraz więcej osób wolałoby ukończyć medycynę po angielsku. Nawet za duże pieniądze. Bo dyplom lekarza, to w Europie pewny etat i znacznie wyższe niż w Polsce zarobki, ale pod warunkiem perfekcyjnej znajomości angielskiego.

- Dowiadywałem się, jakie są możliwości dostania się na te studia, ale okazało się, że polskie obywatelstwo w praktyce wyklucza taką możliwość - żali się Gazecie Wyborczej tegoroczny maturzysta. On, podobnie jak dziesiątki innych osób, marzy o zarobkach w euro i jasnej ścieżce kariery zawodowej. Uważa, że w Polsce jest ona niemożliwa.

Od lat na płatne dzienne studia medyczne z wykładowym angielskim Polacy mają wstęp wzbroniony, bo UJ nie chce złamać konstytucji. Konstytucja i ustawa o szkolnictwie wyższym gwarantują bowiem polskim obywatelom bezpłatne studia dzienne. Przepis, który miał chronić prawo obywateli do bezpłatnej nauki, obrócił się przeciwko nim. Ustawa o szkolnictwie wyższym wyłączyła możliwość pobierania opłat za studia dzienne - zauważa GW.

Tymczasem ciśnienie na to, by jednak móc studiować medycynę po angielsku, z roku na rok jest coraz wyższe. Zwłaszcza że w kraju nadal jest to kilkakrotnie tańsze niż gdziekolwiek w Europie. Uczelnia nie mogła pozostawać głucha na te postulaty. Ale jak pogodzić oczekiwania studentów z przepisami?

- Z obowiązujących obecnie przepisów prawa wynika, że uczelnia może prowadzić w języku obcym dla studentów polskich jedynie wybrane przedmioty. Dlatego Wydział Lekarski UJ CM dla polskich studentów studiujących na czwartym, piątym i szóstym roku kierunku lekarskiego w przyszłym roku akademickim wprowadza możliwość uczestniczenia w wybranych zajęciach w języku angielskim. Będą to zajęcia dobrowolne, dla jednej grupy studentów - wyjaśnia Maciej Rogala, rzecznik prasowy UJ Collegium Medicum.

Na choćby taką możliwość krakowscy studenci czekali pięć lat. Po raz pierwszy o tym problemie Gazeta pisała w 2004 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum