Andrusiewicz: PES można przełożyć z wiosny na jesień

Autor: TVN24, jj/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2021 16:35

Jak poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, osoby, które z jakichś przyczyn nie przystąpią do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy w sesji wiosennej, będą mogły to zrobić w sesji jesiennej, bez dodatkowych kosztów.

Andrusiewicz: PES można przełożyć z wiosny na jesień
Egzamin PES można z sesji wiosennej przenieść do jesiennej. FOT. Arch, PTWP
  • Propozycje „kompromisu” i przełożenia egzaminów na termin po 17 maja spotkało się z ostrą krytyką środowiska
  • Nowy kompromis Ministerstwa Zdrowia ws. PES - można go przełożyć na jesień
  • Andrusiewicz: mamy nadzieję, że nowa propozycja zostanie przejęta przez środowisko młodych lekarzy z aprobatą

Jak przekonywał w środę (17 marca) Andrusiewicz, zaproponowane wcześniej przełożenie egzaminu PES na maj było pewnym kompromisem po oczekiwaniach formułowanych przez lekarzy, którzy kończą specjalizację. Ponieważ ten kompromis nie usatysfakcjonował młodych lekarzy, zaproponowano więc nowy.

W środę w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Profesor Andrzej Matyja odniósł się do decyzji ministra zdrowia o przesunięciu terminu Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych w sesji wiosennej oceniając ją jako skandaliczną.

Oświadczył, że "polityk powinien zasięgnąć opinii środowiska" w tak istotnej dla lekarzy sprawie. Komunikat resortu zdrowia ocenił jako "niezrozumiały". Przekazał, że prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się w środę do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie tej decyzji.

- W środowisku zawodowym lekarzy wrze. Są coraz ostrzejsze głosy o odejściu z zawodu. To, co się stało, to nie otwarcie drzwi, tylko wrót, aby młodzież polska wyjechała i zasiliła rynki inne niż polskie.

Prof. Matyja poinformował także, że jeśli minister zdrowia nie zmieni swojej decyzji, złoży rezygnację z udziału w pracy w zespole do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum