Ada Yonath doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2015 16:52

Krystalograf Ada Yonath - laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii,  otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ada Yonath doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Fot. Archiwum

Ada Yonath na co dzień pracuje w Instytucie Nauki Weizmanna w Rechowot (Izrael), jest członkiem licznych naukowych komitetów, laureatką wielu nagród i posiada ponad 20 honorowych doktoratów uczelni na całym świecie, w tym uniwersytetów w Cambridge i Oxford.

Ada Yonath otrzymała Nagrodę Nobla w 2009 r. za badania nad strukturą i funkcją rybosomu – struktury, odpowiedzialnej za wdrażanie w życie planów zapisanych w DNA. - To wybitny umysł, nagrodzony wielokrotnie i w bardzo wielu miejscach. Poza tym jest osobą o niezwykle ujmującej osobowości, życzliwą i otwartą. Prof. Yonath jest znana wielu naukowcom z Polski, także z naszej uczelni  - podkreślił rektor łódzkiego UM prof. Paweł Górski.

Zdaniem rektora, wręczenie doktoratu h.c. Adzie Yonath może być dobrym początkiem nawiązania współpracy z laureatką i jej naukowym otoczeniem.  - Tak działo się w przypadku np. Aarona Ciechanowera, również laureata Nagrody Nobla i od dwóch lat doktora h.c. naszej uczelni, który ściśle z nami współpracuje i jest członkiem rady Centrum Zdrowego Starzenia UM, bywa w Polsce, prowadzi wykłady na UM i zaczął współpracę naukową - dodał.

Prorektor UM prof. Lucyna Woźniak podkreśliła w laudacji, że w latach 70., gdy prof. Yonath rozpoczynała karierę, znana była struktura jedynie siedmiu białek i model podwójnej helisy DNA.

- Obszar ten stawiał badaczom ogromne wyzwania i bez wątpienia największą wizjonerką tamtego okresu była Ada Yonath, która postawiła sobie za cel ustalenie struktury atomowej rybosomów. Rybosom to fabryka molekularna odpowiedzialna za biosyntezę wszystkich białek na naszej planecie, obiekt niezwykle skomplikowany - wyjaśniła Woźniak.

Przyjmując tytuł doktora h.c. łódzkiej uczelni Yonath podkreśliła, że przeżywa go w sposób szczególnie emocjonalny, ze względu na pochodzenie swoich dziadków i rodziców (którzy wyemigrowali z Polski do Izraela w 1933 r., a przedtem mieszkali w Zduńskiej Woli - przyp. PAP).

Noblistka przyjechała do Polski razem z siostrą. Kolejnym punktem jej wizyty będzie pobyt w Zduńskiej Woli, którą ma zamiar zwiedzić w poszukiwaniu śladów swoich przodków, m.in. odwiedzając cmentarz żydowski.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum