×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

9 uniwersytetów z Polski na Liście Szanghajskiej. To zestawienie najlepszych uczelni na świecie

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 16 sierpnia 2023 12:02Zaktualizowano: 16 sierpnia 2023 12:33

Dziewięć polskich uczelni znalazło się na prestiżowej Liście Szanghajskiej, czyli w zestawieniu najlepszych szkół wyższych na świecie. Wśród nich są również uczelnie medyczne.

9 uniwersytetów z Polski na Liście Szanghajskiej. To zestawienie najlepszych uczelni na świecie
9 uniwersytetów w Polsce na Liście Szanghajskiej. To zestawienie najlepszych uczelni na świecie. Na zdjęciu Collegium Medicum UJ Fot. Shutterstock

 

9 uniwersytetów z Polski na Liście Szanghajskiej

- W najnowszej, 21. edycji prowadzonego od 2003 roku zestawienia najlepszych szkół wyższych na świecie Academic Ranking of World Universities, znanej również pod nazwą Lista Szanghajska, ujęto dziewięć polskich uczelni – o dwie mniej niż w roku ubiegłym - informuje Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trzy uniwersytety ocenione najwyżej w tegorocznej edycji rankingu to kolejno Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda i Instytut Techniczny Massachusetts. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Uniwersytet Princeton, Uniwersytet w Oksfordzie, Uniwersytet Columbia, Kalifornijski Instytut Techniczny oraz Uniwersytet Chicagowski.

Wśród dziewięciu polskich uniwersytetów ujętych w zestawieniu najwyższe noty otrzymały Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, które – podobnie jak zeszłym roku – znalazły się w czwartej setce.

W rankingu znalazły się również: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (miejsca 801–900), a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Warszawska (miejsca 901–1000).

Ranking - jak przypomina w komunikacie CM UJ - najlepszych szkół wyższych na świecie publikowany jest od 2003 roku. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów oraz osobno pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowani. W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum