80. urodziny prekursora polskiej seksuologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2009 12:15

Prof. Kazimierz Imieliński był pierwszym w Polsce, który uzyskał w 1963 r. tytuł specjalisty seksuologa.

80. urodziny prekursora polskiej seksuologii

Urodził się w 1929 roku w Dąbrowie Górniczej. Przez wiele lat kierował Zakładem Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Był również organizatorem pierwszej polskiej akademickiej placówki seksuologicznej Zakładu Seksuologii w krakowskiej AM.

W 1990 roku założył Polską Akademię Medycyny. Skupia ona głównie profesorów medycyny o zainteresowaniach humanistycznych, ale także filozofów, prawników, psychologów i przedstawicieli innych nauk humanistycznych. PAM ma humanizować postęp naukowy i techniczny w medycynie i integrować ją z naukami humanistycznymi i społecznymi.

W swojej działalności naukowej prof. Imieliński prowadził też badania z dziedziny psychologii zapachów i stosowania olejków eterycznych w terapii zaburzeń psychicznych.

Jest autorem lub współautorem takich książek m.in. „Życie intymne człowieka”, „Medycyna seksualna”, „Seksuologia kliniczna”, „Seksuologia społeczna. Zagadnienia psychospołeczne”, „Seksuologia biologiczna”, „Przekleństwo Androgyne. Transseksualizm: mity i rzeczywistość”, „Seksuologia – Mitologia, Historia, Kultura”.

W 2003 r. prof. Imieliński otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Jubilat otrzymał tytuł doktora honoris causa 56 uczelni z ponad 20 państw na 4 kontynentach.

W 1996 r. prezydent Grecji Constantine Stefanopulosa odznaczył go Medalem Hipokratesa za stworzenie nowego kierunku medycznego: medycyny uniwersalistycznej, która polega na łączeniu metod medycyny Zachodu i Wschodnich.

Z okazji 80. urodzin jubilata Polska Akademia Medycyny zorganizowała 4 grudnia uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum