8 maja rusza rekrutacja na kierunek lekarski na Akademii Kaliskiej. "Wielkopolska ma najniższy wskaźnik liczby lekarzy w kraju"
Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego od października będzie kształcić przyszłych lekarzy. Senat uczelni podjął uchwałę w sprawie warunków i trybu rekrutacji na nowo otwierany kierunek lekarski. Nabór zacznie się już w maju, a miejsc dla studentów jest 60.

- Przyszli medycy rozpoczną zajęcia na Akademii Kaliskiej od nowego roku akademickiego 2023/2024. Uczelnia na kierunek lekarski przyjmie na początek 60 studentów
- Rekrutacja odbywać się będzie w oparciu o konkurs świadectw. Kandydaci mogą uzyskać w niej maksymalnie 200 punktów
- Władze Akademii Kaliskiej podkreślają, że kształcenie przyszłych medyków to prestiż dla uczelni, a dla regionu szansa na zatrzymanie młodych ludzi na lokalnym rynku pracy
Kierunek lekarski na Akademii Kaliskiej. Tak będzie przebiegać rekrutacja
Władze Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego wiążą z otwarciem nowego kierunku duże nadzieje. Uczelnia od października br. kształcić będzie przyszłych lekarzy. Senat uczelni podjął uchwałę w sprawie warunków i trybu rekrutacji na nowo otwierany kierunek.
Pierwszy etap rekrutacji (rekrutacja elektroniczna) rozpocznie się 8 maja 2023 r. i potrwa do 30 czerwca. Uczelnia na początek przyjmie 60 studentów.
- Zgodnie z postanowieniem Senatu uczelni, rekrutacja na kierunek lekarski odbywać się będzie w oparciu o konkurs świadectw. Kandydaci zobowiązani są wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z dwóch przedmiotów, obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii lub z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii - czytamy na stronie internetowej Akademii Kaliskiej.
Kandydaci legitymujący się tzw. „starą maturą” zobowiązani są natomiast posiadać zaświadczenie z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej potwierdzające wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z dwóch przedmiotów, obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii lub z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii.
W przypadku przedmiotów do wyboru Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna wybierze wariant korzystniejszy dla kandydata. Do przyjęcia na studia w ramach limitu przyjęć zostaną zakwalifikowani ci kandydaci, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów, nie mniejszą niż 30 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia, która wynosi 200.
Prof. Wojtyła: południowa Wielkopolska ma najniższy wskaźnik liczby lekarzy w kraju
Władze uczelni podkreślają, że kształcenie przyszłych medyków to prestiż dla szkoły, a dla regionu szansa na zatrzymanie młodych ludzi na lokalnym rynku pracy.
- Południowa Wielkopolska ma najniższy wskaźnik liczby lekarzy w kraju - 0,87 na 1 000 mieszkańców, podczas gdy w Wielkopolsce wynosi on 1,57, w Polsce 2,4, a w Europie 4,8 - mówi prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Prof. Wojtyła liczy na to, że studia podejmą głównie mieszkańcy aglomeracji kalisko-ostrowskiej i przyznaje, że zainteresowanie już jest bardzo duże.
Aby zwiększyć szanse młodzieży, od lutego wspólnie z miastem uczelnia realizuje bezpłatne kursy przygotowawcze do matury dla blisko 460 uczniów kaliskich szkół.
Od nowego roku akademickiego liczba uczelni wyższych kształcących lekarzy wzrośnie z 24 do co najmniej 28. Na tym zapewne się nie skończy, bo w kolejce na wydanie zgody ministra edukacji i nauki na uruchomienie studiów medycznych czeka wciąż jeszcze co najmniej 10 uczelni.
W gronie uczelni, które rozpoczną kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2023/2024, są także:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
- Akademia Mazowiecka w Płocku,
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Ponadto do uruchomienia wydziału medycznego szykują się m.in. Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Warszawski oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. Politechnika Bydgoska planuje uruchomić kierunek lekarski w październiku 2024 roku.
Od roku akademickiego 2015/16 MEiN wydało siedemnaście pozwoleń do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim, w tym pięć w minionym roku i dwie w tym.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)